Mzdové zvýhodnenie za sobotu, nedeľu

Určenie mzdového zvýhodnenia zamestnancov, ktorí pracujú v pekárni v sobotu aj v nedeľu.

tt_mzdove-zvyhodnenieCelá otázka:

Zamestnávateľ je pekáreň, kde predáva vlastné výrobky. Zamestnanci pracujú 2 dni, potom 2 dni majú voľno a pekáreň je otvorená aj v sobotu a nedeľu. Keď pracujú cez víkend, ale majú voľno cez týždeň, aj v tom prípade sa na nich od 1. 5. 2018 bude vzťahovať nový zákon a príplatky za prácu v sobotu a nedeľu? Zamestnávateľ by nechcel zamestnancom poskytovať stravné lístky, ale by im v hodnote stravného lístka poskytol pekárenské výrobky. Bolo by to možné?

Odpoveď:

Ak zamestnávateľ rozvrhne pracovný čas zamestnanca na sobotu (nedeľu), je to jeho bežný pracovný deň, odpočinok má v iných dňoch v týždni, tak zamestnanec má od 1. 5. 2018 nárok okrem mzdy za odpracovaný čas v sobotu (nedeľu) aj nárok na mzdové zvýhodnenie za sobotu alebo nedeľu v percentuálnej sadzbe uvedenej v § 252m písm. a) a b) zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce. Ak ide o pracovisko s nočnými zmenami, tak sobota (nedeľa) začína hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá ranná zmena a končí uplynutím 24 hodín od jej začiatku. Na pracoviskách, ktoré nemajú nočné zmeny, je nárok na mzdové zvýhodnenie za sobotu (nedeľu) podľa odpracovaných hodín v sobotu (nedeľu) v čase od 0:00 do 24:00 hod.

 

Odpoveď je skrátená. Celý text si prečítate po prihlásení:

Mzdové zvýhodnenie za sobotu, nedeľu

 

 

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

AUTOR

Ing. Jana Repáčová

DSC_3130___120x180.jpg

Po desiatich rokoch praktických skúseností v oblasti miezd a personalistiky vo verejnom i súkromnom sektore od februára 2013 svoje praktické skúsenosti odovzdáva v podobe konzultácií pri tvorbe obsahov odborných časopisov zameraných na mzdy, personalistiku a pracovné právo. Denne poskytuje odborné poradenstvo desiatkam našich klientov.

Dátum publikácie

26.06.2018