Nezdaniteľná časť základu dane na manželku

Zamestnanec si uplatňuje nezdaniteľnú časť na manželku. Manželka poberá invalidný dôchodok, žiadny iný príjem nemá. Musí zamestnanec započítať do vlastného príjmu manželky aj tento dôchodok? Započítava sa vdovský dôchodok do príjmu zamestnankyne?

dan_priklad

Celá otázka:

1. Zamestnanec si uplatňuje nezdaniteľnú časť na manželku. Manželka poberá invalidný dôchodok, žiadny iný príjem nemá. Musí zamestnanec započítať do vlastného príjmu manželky aj tento dôchodok? 2. Započítava sa vdovský dôchodok do príjmu zamestnankyne?

Odpoveď:

Ad 1

Zamestnanec si môže v rámci žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane uplatniť aj nezdaniteľnú časť základu dane (NČZD) na manželku. Nárok na túto NČZD vzniká zamestnancovi, ak manželka spĺňa niektorú z podmienok uvedených v § 11 ods. 4 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Ak sa manželka považuje za občana so zdravotným postihnutím, je poberateľkou invalidného dôchodku, tak je splnená podmienka nároku na uplatnenie NČZD na manželku, avšak manžel si môže uplatniť iba rozdiel medzi sumou 3 803,33 € a vlastným príjmom manželky, do ktorého sa počíta aj jej invalidný dôchodok.

Ad 2

Pokračovanie článku si prečítate po prihlásení:

Nezdaniteľná časť základu dane na manželku

Autor: Viera Kubanková

Súvisiace právne predpisy

Súvisiace odborné články

AUTOR

Viera Kubanková

DSC_3005___120x180.jpg

Poradca v oblasti miezd a personalistiky. Dlhoročné skúsenosti a prax v spracovaní personálnej agendy, výpočte a spracovaní miezd v súkromnom sektore i v oblasti verejnej správy.

 

Dátum publikácie

08.03.2018