Deň daňovej slobody 2021

Dňa 9. júla 2021 oslavujeme Deň daňovej slobody! Počnúc piatkom 9. júla konečne prestávame pracovať na štát a začíname pracovať už iba na seba a svoje rodiny. Daňovníci museli v tomto roku odpracovať rekordných 190 dní, kým splatili svoj tohtoročný účet za chod verejnej správy a samosprávy.

Dátum publikácie:9. 7. 2021
Autor:SKDP

tt_stastni-zamestnanci

Dňa 9. júla 2021 oslavujeme Deň daňovej slobody!

Počnúc piatkom 9. júla konečne prestávame pracovať na štát a začíname pracovať už iba na seba a svoje rodiny. Daňovníci museli v tomto roku odpracovať rekordných 190 dní, kým splatili svoj tohtoročný účet za chod verejnej správy a samospráv.

V porovnaní s vlaňajškom je to o 8 dní dlhšie. Ide o vôbec najhorší výsledok v histórii našich meraní od roku 1999. Tieto výsledky vyplývajú z analýzy verejných výdavkov a daňového a príspevkového zaťaženia na Slovensku pre rok 2021, ktorú zostavila Nadácia F. A. Hayeka.

Deň daňovej slobody je, obrazne povedané, dňom, do ktorého odovzdávame celý svoj zárobok štátu a počínajúc ktorým si celý svoj zárobok ponechávame. V takejto podobe ide o ľahko uchopiteľné vyjadrenie skutočných nákladov na chod štátu.

Pri medziročnom porovnaní je to tiež jednoduchý a zrozumiteľný indikátor hospodárenia vlády – poskytuje informáciu o tom, v akej miere štát vyberá a následne prerozdeľuje hodnoty vytvorené v ekonomike. Za rok 2021 predstavuje odhadovaná miera prerozdeľovania v slovenskej ekonomike 51,98 % hrubého domáceho produktu. Inými slovami to znamená, že z každého eura vytvoreného v našej ekonomike štát v tomto roku vezme a prerozdelí 52 centov, teda viac ako polovicu. V porovnaní s vlaňajškom – kedy táto miera do‐ siahla 49,98 % HDP – teda prichádza k ďalšiemu citeľnému zvýšeniu štátneho prerozdeľovania.

Pod tohtoročným posunom Dňa daňovej slobody sa podpísal najmä pretrvávajúci nepriaznivý stav verejných financií.

Druhá vlna pandémie, ktorá zasiahla aj našu krajinu na prelome rokov 2020 a 2021, si vynútila zvýšenie výdavkov výrazne nad rámec pôvodných očakávaní rozpočtu. Vláda preto v máji štátny rozpočet pre tento rok zreálnila a zároveň vytvorila rezervy aj na prípadnú tretiu vlnu pandémie. Situácia však naďalej ostáva neistá a do akej miery bude nutné tieto rezervy využiť, sa ukáže až v druhej polovici roka. Otvorené ostávajú aj vyhliadky pre ďalší vývoj ekonomiky. Slovensko by sa podľa aktuálnych prognóz malo v tomto roku vrátiť k silnému rastu na úrovni 6%. Tieto odhady však – na rozdiel od rozpočtu – nepočítajú s prípadnými vplyvmi tretej vlny pandémie.

 

Viac informácií v prílohe

Poznámky pod čiarou:


Autor: SKDP

Prílohy

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.