Upozornenie pre používateľov elektronického podpisu cez občiansky preukaz

Platnosť certifikátu pre vydávanie e-podpisu na občianskych preukazoch a cudzineckých dokladoch končí 26. júna, používať vydané certifikáty však bude možné až do konca roku 2022.

Dátum publikácie:10. 6. 2021
Autor:Ministerstvo vnútra SR

tt_platnost-certifikatu

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky informuje, že od 21. júna 2021 začína vydávať občianske preukazy a povolenia na pobyt cudzinca s novým čipom. Doterajšiemu zariadeniu pre e-podpis totiž  26. júna končí 5-ročná certifikácia a už nebude možné naň vydávať certifikáty pre kvalifikovaný e-podpis.

Certifikáty pre elektronické podpisy na súčasných dokladoch vydané do 25. júna bude možné používať až do konca roku 2022.

Aké situácie môžu nastať?

  • držitelia, ktorí majú súčasné elektronické identifikačné karty, a majú na nich vydané certifikáty, môžu ich naďalej používať pre elektronické podpisovanie do konca roku 2022;
  • držitelia, ktorí majú súčasné elektronické identifikačné karty, a nemajú vydané certifikáty, môžu si ich pomocou aplikácie nahrať do 25. júna 2021, budú im platiť do konca roku 2022;
  • držitelia, ktorí majú súčasné elektronické identifikačné karty bez certifikátov, a nenahrajú si ich pomocou aplikácie do 25. júna 2021, si v prípade potreby e-podpisu budú musieť vymeniť občiansky preukaz či doklad o pobyte cudzinca za správny poplatok,
  • tí, ktorým MV SR vydá elektronickú identifikačnú kartu po 26. júni, budú môcť získať bezplatne certifikáty pre e-podpis.

Podľa informácií na Ústrednom portáli verejnej správy prihlasovanie sa na ústredný portál (do elektronických schránok) a na špecializované portály ostáva plne funkčné. Koniec platnosti kvalifikovaného certifikátu k elektronickému podpisu a ani uplynutie certifikácie elektronických čipov na doterajších dokladoch totiž s prihlasovaním sa prostredníctvom BOK kódu nesúvisí.  

Elektronický podpis sa bude od 1. júla 2021 vyžadovať napríklad aj pri elektronickom colnom vyhlásení. Menia sa totiž podmienky preclievania tovarov zakúpených mimo EÚ.


Viac informácií nájdete:

 

Poznámky pod čiarou:

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.