Viete, ktoré zamestnania budú po pandémii koronavírusu najžiadanejšie? | Inzercia

Globálna kríza pandémie koronavírusu zasiahla životy nás všetkých. Okrem hromadného prepúšťania boli zamestnávatelia nútení znižovať platy. Niektoré profesie po skončení krízy už nebudú dostatočne atraktívne. Iné naopak budú. Je medzi nimi aj tá vaša?

Dátum publikácie:3. 6. 2020
1
Zdroj: Unsplash.com
 
Profesie počas pandémie
Zamestnávatelia po vypuknutí pandémie koronavírusu vytvorili pracovné podmienky v súlade s povinnými opatreniami. Najčastejším riešením sa stala práca z domu. Viacerí prepustení zamestnanci však dodnes majú problém s nájdením nového zamestnania. Pracovných ponúk na portáli Profesia.sk je totiž až o 70 % menej ako obvykle. Kríza sa o čosi menej (pokles o 50 %) dotkla pracovných miest v oblasti informačných technológií a zákazníckej podpory.
 
Stále vysoký záujem o IT odborníkov
Informačné technológie patria z dlhodobého hľadiska medzi najstabilnejšie oblasti s veľmi dobrým finančným ohodnotením. Výnimkou nie je ani súčasná situácia. Prechod na prácu z domu bol pre zamestnávateľov v IT odvetví vo väčšine prípadov bezproblémový. Relevantnými však naďalej zostávajú aj dodávatelia a skladoví zamestnanci. Klávesnica a myš zatiaľ nenahradia kvalitný vysokozdvižný vozík.
 
2
Zdroj: Unsplash.com
 
Koronavírus sa takmer vôbec nedotkol skladov
Skladové a logistické spoločnosti nemusia čeliť takým stratám, ako hotely či nákupné centrá. Vedenie skladov však sprísnilo hygienické opatrenia s cieľom zaistiť bezpečnosť všetkých svojich zamestnancov. Každý vysokozdvižný vozík je preto pravidelne dezinfikovaný. Rovnako je to aj s ďalšími nástrojmi, ktoré zamestnanec k svojej práci potrebuje.
 
Pandémia vytvorila aj nové príležitosti
Opatrenia súvisiace s koronavírusom obmedzili fungovanie celých odvetví. Zamestnanci reštaurácií a taxikári odrazu nemali čo robiť. V krátkom čase však spoločnosti upravili svoju ponuku podľa dopytu. Reštaurácie, ktoré v minulosti nemali možnosť objednávky jedla, ju pridali. Taxikári namiesto ľudí začali s rozvozom nákupov. Ľudia si postupne zvykajú na nákupy cez internet a začína sa dariť e-shopom.
 
3
Zdroj: Unsplash.com
 
Zdravotníctvo sa konečne dostalo k slovu
Je všeobecne známe, že lekári zo Slovenska odchádzajú pracovať do zahraničia. Dôvodom sú nízke platy a zlé pracovné podmienky. Po odznení krízy by sa to malo zmeniť. Práve tá totiž upozornila na zrejmé nedostatky. Slovensko potrebuje kvalitných lekárov a je potrebné vytvoriť prostredie, v ktorom budú pracovať radi. Zatiaľ je otázne, aké veľké tieto zmeny v skutočnosti budú a ako veľmi sa zmení finančné ohodnotenie zdravotníkov.

 

Poznámky pod čiarou:

Funkcie

Partner