Na odvody daní budeme v tomto roku robiť o čosi kratšie

Deň daňovej slobody tento rok na Slovensku pripadne na 30. mája. Na dane pre štát tak budeme robiť o 7 dní kratšie ako vlani.

Dátum publikácie:1. 2. 2018
Autor:SITA a.s.

SITA | 1.2.2018

Na Slovensku budú tento rok robiť daňovníci na štát o čosi kratšie. Vypočítala to audítorská a poradenská spoločnosť Deloitte, podľa ktorej Deň daňovej slobody tentokrát pripadne na 30. mája. Daňovníci na Slovensku tak budú tento rok pracovať na odvod daní 151 dní, čo je o sedem dní menej ako vlani.

Z porovnávaných európskych krajín sú pritom na tom najlepšie v Rumunsku, kde Deň daňovej slobody tento rok pripadá na 3. mája a na odvod daní tak musia pracovať 124 dní. Nasleduje Bulharsko so 126 dňami a Švajčiarsko so 127 dňami. Naopak najdlhšie, až 271 dní, musia na dane pracovať v Luxembursku, s výrazným odstupom nasleduje Francúzsko s 208 dňami a Belgicko s 206 dňami. Podobne ako na Slovensku sú na tom daňovníci vo Veľkej Británii a v Španielsku.

Napriek priblíženiu Dňa daňovej slobody k začiatku roka, podľa partnerky spoločnosti Deloitte a daňovej poradkyne Ľubice Dumitrescu daňovníci na Slovensku stále vnímajú niektoré problémové oblasti v daňovom systéme. "Slovenskí daňovníci už dlhšiu dobu pociťujú nárast daňovej agendy," konštatovala s tým, že to súvisí aj so zmenou prístupu finančnej správy a jej väčším zameraním na analýzu jednotlivých dát z priznaní. "V praxi to predstavuje zvýšené nároky na správne nastavenie systémov a precíznosť poskytovaných dát," dodala. Ďalšia neistota podľa nej vyplýva z častých zmien daňových zákonov.

Deň daňovej slobody predstavuje jednoduchú, laicky zrozumiteľnú reprezentáciu daňového zaťaženia v ekonomike. Používaná metóda výpočtu spoločnosti Deloitte rozdeľuje rok na dve časti v pomere zodpovedajúcom podielu celkových daňových príjmov a čistého národného dôchodku.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Súvisiace aktuality

Funkcie

Partner