Dátum publikácie:16. 3. 2016

V rokoch 2015 a 2016 došlo k výrazným zmenám v zákone o dani z príjmov. Jednou skupinou zmien sú aj doplnenia rôznych druhov zdaniteľných príjmov fyzických osôb, ale aj príjmov oslobodených od dane, spôsobu ich výpočtu a pod.
K najvýznamnejším zmenám v roku 2015 určite patrila možnosť „brutácie“ nepeňažných plnení, v roku 2016 to bolo zase doplnenie príjmov športovcov spolu s ďalšími úpravami týkajúcimi sa aj sponzorského, zdaňovania lekárov, oslobodenia príjmov z predaja cenných papierov, zmien v spôsobe zdanenia autorských honorárov atď.
NEPREHLIADNITE
Najvýznamnejšími zmenami v zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti boli:
a) v roku 2015:
- zavedenie „brutácie“ nepeňažného príjmu,
- oslobodenie nepeňažného príjmu pre poľnohospodárov,
b) v roku 2016:
- presun príjmov žiakov za produktívnu prácu,
- doplnenie príjmov o príjmy profesionálnych športovcov,
- doplnenie príjmov zo závislej činnosti o príjmy komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím,
- oslobodenie plnení vyplácaných zo sociálneho fondu zamestnávateľa.
Zavedenie „brutácie“ nepeňažných plnení od 1. 1. 2015
Podľa § 5 ods. 3 písm. d) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“) je príjmom zo závislej činnosti aj nepeňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane. S účinnosťou od 1. 1. 2015 sa zaviedla nová možnosť pre zdanenie takéhoto nepeňažného príjmu, a to tzv. brutácia. Uvedené znamená, že zamestnávateľ toto nepeňažné plnenie, okrem príjmov podľa § 5 odseku 1 písm. j) a k) a ods. 3 písm. a), môže navýšiť na sumu vypočítanú podľa prílohy č. 6, pričom za príjem zo závislej činnosti zamestnanca sa v tomto prípade považuje takto navýšené nepeňažné plnenie.
Zamestnávateľ pri zdanení nepeňažného príjmu po 1. 1. 2015 môže postupovať dvoma spôsobmi, a to:
- nebude navyšovať nepeňažný príjem zamestnancovi, pričom spôsob výpočtu je rovnaký ako pri peňažnom príjme, t. j. od zdaniteľného príjmu, ktorý sa rovná nepeňažnému príjmu, sa odpočíta poistné a príspevky, ktoré je zamestnanec povinný platiť, a nezdaniteľná časť podľa § 11 ods. 2 písm. a) ZDP (postup uvedený v § 35 ZDP);
UPOZORNENIE
Pri použití tejto metódy platí zrazené poistné a príspevky a preddavok na daň zamestnanec sám!, to znamená, že čistý nepeňažný príjem zamestnanca je < ako cena zamestnaneckého benefitu;
- navýši nepeňažný príjem zamestnancovi o preddavok na daň a o povinne platené poistné, ktoré je povinný platiť zamestnanec podľa osobitných predpisov.
Vzhľadom na skutočnosť, že zákon hovorí len o možnosti navýšiť nepeňažné plnenie zamestnancovi z dôvodu, aby dostal celú hodnotu tohto nepeňažného plnenia, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, či za zamestnanca uhradí celý preddavok na daň a celé povinne platené poistné alebo len preddavok na daň, alebo len poistné, alebo len časť z niektorého z týchto odvodov. Je to v zásade forma odmeny, ktorú zamestnávateľ platí za zamestnanca.
Takto navýšené plnenie (spolu s ostatnými príjmami zo závislej činnosti) je vymeriavacím základom, z ktorého zamestnávateľ odvádza poistné a príspevky a je aj jeho daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. i) ZDP.
Navýšené nepeňažné plnenie sa nevzťahuje na:
- nepeňažné plnenie poskytnutím motorového vozidla aj na súkromné účely zamestnancovi [§ 5 ods. 3 písm. a) ZDP],
- nepeňažné plnenie poskytnuté bývalým zamestnávateľom poberateľovi predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku, poberateľovi výsluhového dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku a osobe, na ktorú prešlo právo na tieto plnenia [§ 5 ods. 1 písm. k) ZDP],
- odmeny za výkon funkcie predsedu, člena a zapisovateľa volebnej komisie, predsedu, člena a zapisovateľa komisie pre referendum a sčítacieho komisára [§ 5 ods. 1 písm. j) ZDP].
V nadväznosti na uvedené je podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 7 ZDP daňovým výdavkom zamestnávateľa aj výdavok na poistné a príspevky zamestnanca z navýšeného nepeňažného plnenia podľa § 5 ods. 3 písm. d) a preddavky na daň zrazené podľa § 35 ZDP z tohto navýšeného nepeňažného plnenia, ktoré platí zamestnávateľ za tohto zamestnanca.
Pri navýšení nepeňažného plnenia o preddavok na daň sa uplatní sadzba dane podľa § 15 písm. a) ZDP v závislosti od výšky nepeňažného plnenia, pričom na uplatnenie sadzby dane 19 % a 25 % je rozhodujúce, či suma poskytnutého nepeňažného plnenia presiahne sumu rozhodujúcu na uplatnenie sadzby dane (pozri prílohu č. 6 ZDP), ktorá je pre rok 2015 vo výške 2 364,0093 €.
Ak je suma nepeňažného plnenia:
- nižšia alebo rovnaká ako suma rozhodujúca na uplatnenie sadzby dane, potom sa pri navýšení nepeňažného plnenia použije 19 % sadzba dane [§ 15 písm. a) prvého bodu ZDP],
- vyššia ako suma rozhodujúca na uplatnenie sadzby dane, na účely výpočtu navýšeného nepeňažného plnenia sa časť sumy poskytnutého nepeňažného plnenia rovnajúca sa sume rozhodujúcej na uplatnenie sadzby dane navýši o 19 % sadzbu dane [§ 15 písm. a) prvý bod ZDP] a zostávajúca časť nepeňažného plnenia sa navýši o 25 % sadzbu dane [§ 15 písm. a) druhý bod ZDP].
Článok je skrátený, celý článok "Najvýznamnejšie zmeny v zdaňovaní príjmov fyzických osôb v roku 2015 a 2016" nájdete v súvisiacich odborných článkoch ako prvé štyri články, a to
- Najvýznamnejšie zmeny v zdaňovaní príjmov fyzických osôb v roku 2015 a 2016 – 1. časť
- Najvýznamnejšie zmeny v zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti
- Zmeny v zdaňovaní autorských honorárov
- Zdanenie športovcov a sponzorského
Poznámky pod čiarou:
Autor: Ing. Miroslava Brnová
Súvisiace právne predpisy ZZ SR