Odpočítateľná položka na zdravotnom poistení

Vybraný príklad z praxe: Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru pred rokom a neuplatňoval si odpočítateľnú položku. Od roku 2016 by si chcel na ňu uplatniť nárok. Môže si až v roku 2016 začať uplatňovať odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie? V prípade, že si neuplatní odpočítateľnú položku mesačne a v rámci ročného zúčtovania mu vznikne preplatok, musí zamestnávateľ podať opravný prehľad alebo hlásenie?

Dátum publikácie:24. 2. 2016
Autor:Ing. Jana Repáčová

Image20162

Otázka

Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru pred rokom a neuplatňoval si odpočítateľnú položku. Od roku 2016 by si chcel na ňu uplatniť nárok. Môže si až v roku 2016 začať uplatňovať odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie? V prípade, že si neuplatní odpočítateľnú položku mesačne a v rámci ročného zúčtovania mu vznikne preplatok, musí zamestnávateľ podať opravný prehľad alebo hlásenie?

Odpoveď

Podľa § 23 ods. 6 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení je zamestnanec, ktorý má nárok na uplatnenie odpočítateľnej položky pri výpočte preddavkov na poistné podľa § 16 ods. 18, povinný túto skutočnosť písomne oznámiť zamestnávateľovi do ôsmich dní odo dňa vzniku okrem iného pracovného pomeru a zmenu tejto skutočnosti do ôsmich dní odo dňa jej zmeny. V praxi zdravotné poisťovne akceptujú uplatnenie odpočítateľnej položky aj počas trvania pracovného pomeru.

Ak si zamestnanec nebude uplatňovať odpočítateľnú položku mesačne, zdravotná poisťovňa v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia prizná zamestnancovi, ak splní podmienky na jej nárok, odpočítateľnú položku. Pri vrátení poistného z dôvodu uplatnenia odpočítateľnej položky nie je zamestnávateľ povinný podávať opravný prehľad, prípadne hlásenie.

Odpoveď je skrátená, celú odpoveď nájdete v súvisiacich príkladoch z praxe ako prvý príklad "Odpočítateľná položka na zdravotnom poistení".

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Jana Repáčová

Súvisiace odborné články

Súvisiace aktuality

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.