Pri odvodovej úľave má zamestnanec nárok len na úrazové a garančné dávky

Sociálna poisťovňa pripomína zamestnávateľom, že pri odvodovej úľave majú zamestnanci nárok len na úrazové a garančné dávky.

Dátum publikácie:26. 10. 2015
Autor:Sociálna poisťovňa

stockxpertcom_id21675111_jpg_0bb6c63b7a0b0b696904c50b0bb15a9b

Sociálna poisťovňa pripomína, že obdobie, kedy sa na zamestnanca vzťahuje odvodová úľava, sa mu z dôvodu neplatenia poistného nezapočítava ako obdobie poistenia v nezamestnanosti na účely nároku na dávku v nezamestnanosti, ako obdobie dôchodkového poistenia na účely nároku na dôchodok a ani ako obdobie nemocenského poistenia na účely nároku na nemocenské dávky. To znamená, že ani v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti nemá zamestnanec s odvodovou úľavou nárok na dávku nemocenské. Počas prvých desiatich dní dočasnej pracovnej neschopnosti zostáva však zachované poskytovanie náhrady príjmu zamestnávateľom, ktorá je hradená z prostriedkov zamestnávateľa, teda nie je závislá od platenia poistného.

Oslobodenie od platenia poistného pri zamestnancoch s odvodovou úľavou sa vzťahuje na povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti. Úrazové a garančné poistenie, ktoré platí zamestnávateľ, ostáva zachované v plnom rozsahu v záujme zachovania ochrany zamestnanca pre prípad pracovného úrazu alebo choroby z povolania, resp. pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Zachovaný preto ostáva aj nárok takéhoto zamestnanca na úrazové a garančné dávky.

Viac o odvodovej úľave tu: Odvodová úľava: Hraničná suma príjmu pre rok 2015

Poznámky pod čiarou:


Autor: Sociálna poisťovňa

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.