Úľava na odvodoch neplatí pre študenta-brigádnika automaticky

Študent má možnosť úľavy na odvodoch pri dohode o brigádnickej práci študentov. Študent nie je dôchodkovo poistený (neplatí poistné), ak jeho mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem z tejto dohody nepresiahol 200 eur. Úľava na odvodoch však nie je automatická a študent musí uplatňovanie výnimky písomne oznámiť zamestnávateľovi.

Dátum publikácie:19. 2. 2016
Autor:Sociálna poisťovňa

Image24300

Študent má možnosť úľavy na odvodoch pri dohode o brigádnickej práci študentov. Študent nie je dôchodkovo poistený (neplatí poistné), ak jeho mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem z tejto dohody nepresiahol 200 eur. Úľava na odvodoch však nie je automatická a študent musí uplatňovanie výnimky písomne oznámiť zamestnávateľovi. O výnimku žiada u zamestnávateľa na tlačive Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o brigádnickej práci študentov. Študent informuje zamestnávateľa písomne aj v prípade, že výnimku si ďalej uplatňovať nechce. Ak má viacero dohôd o brigádnickej práci študentov, v jednom kalendárnom mesiaci si môže uplatniť výnimku iba na jednu dohodu o brigádnickej práci študentov.

V prípade ďalších dohôd alebo aj v prípade určenej dohody, pri ktorej jeho mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem presiahol 200 eur, sa študent stáva zamestnancom, ktorý je dôchodkovo poistený. Zamestnávateľ je preto z jeho príjmu povinný odvádzať poistné na dôchodkové poistenie. Zamestnávateľ okrem toho platí za seba poistné na dôchodkové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity, úrazové a garančné poistenie. Sám študent žiadne priame povinnosti voči Sociálnej poisťovni nemá, plní ich zamestnávateľ. Prípadné nezrovnalosti pri dodržiavaní týchto zákonných podmienok Sociálna poisťovňa odhalí pri kontrolách u zamestnávateľa.

Poznámky pod čiarou:

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.