VšZP úspešne odoslala viac ako polovicu ročných zúčtovaní

VšZP preto upozorňuje všetkých, ktorí majú e-schránku aktivovanú zo zákona, aj tých, ktorí si ju aktivovali zatiaľ dobrovoľne, aby jej obsah zodpovedne kontrolovali.

Dátum publikácie:7. 8. 2018
Autor:SITA a.s.

SITA | 6.8.2018

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) úspešne odoslala viac ako polovicu ročných zúčtovaní. Časť z nich podľa tlačovej správy poisťovne odoslala elektronicky. VšZP sa tento rok rozhodla distribuovať ročné zúčtovania postupne v menších dávkach, aby tak predišla nadmernému zaťaženiu Ústredného portálu verejnej správy (ÚPVS).

K 1. augustu VšZP spracovala 605-tisíc výsledkov ročného zúčtovania poistného za rok 2017. Odoslala už 387-tisíc výsledkov poistencom a platiteľom poistného, z toho 75-tisíc zúčtovaní bolo odoslaných do e-schránok platiteľov zriadených na ÚPVS. Odosielanie je podľa hovorkyne VšZP Viktórie Vasilenkovej zatiaľ bez problémov. Poisťovňa predpokladá, že tento rok celkovo odošle 610-tisíc ročných zúčtovaní, z toho cez ÚPVS 120-tisíc. Elektronicky ich prvýkrát posielala vlani.

"VšZP preto upozorňuje všetkých, ktorí majú e-schránku aktivovanú zo zákona, aj tých, ktorí si ju aktivovali zatiaľ dobrovoľne, aby jej obsah zodpovedne kontrolovali. Vyhnú sa tak neuhradeniu nedoplatku na poistnom a následnému možnému zverejneniu v zozname dlžníkov či exekučnému vymáhaniu pohľadávky," uvádza sa v tlačovej správe.

Poistenci, ktorí dostali ročné zúčtovanie, si môžu pozrieť jeho výsledky. Ak s ním nesúhlasia, môžu podať námietky cez ePobočku. Zamestnancom a zamestnávateľom, ktorí v nej nie sú registrovaní, zašle VšZP v dokumente o výsledku ročného zúčtovania potrebné prístupové heslá.

Samostatne zárobkovo činné osoby budú mať v ePobočke k dispozícii aj výpočet preddavku na poistné od 1. januára do konca roku 2019. Poistenci, ktorí nevedia, či splnili podmienky na vykonanie ročného zúčtovania, si to môžu overiť taktiež v ePobočke.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Poznámky pod čiarou:

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner