Zápočet odpracovaných rokov

Aké údaje vstupujú do zápočtu odpracovaných rokov, ako vybaviť zápočet rokov, obdobia vstupujúce do dôchodkového poistenia, možnosť dodatočného doplatenia dôchodkového poistenia a čo ak niektoré údaje chýbajú.

Dátum publikácie:19. 11. 2021
Autor:Bc. Katarína Danajovičová

kartoteka

Obsah:

Ako vybaviť zápočet rokov

Aké obdobie dôchodkového poistenia vstupuje, v akej výške

Obdobia možnosti dodatočného doplatenia dôchodkového poistenia

Orientácia v údajoch

Čo s chýbajúcimi obdobiami

Každého človeka, či zárobkovo činného alebo nie, sa týka dôchodkové poistenie. Ale viete, čo všetko – aké obdobie a v akej výške sa zohľadňuje do zápočtu odpracovaných rokov? Aké obdobie viete ovplyvniť a čo robiť, ak niektoré obdobie chýba? V predchádzajúcom článku s názvom „Čo je potrebné vedieť pri odchode do starobného dôchodku“ sú zhrnuté podmienky vzniku nároku na starobný dôchodok, dôchodkový vek, ako aj celý postup vybavovania starobného dôchodku. V tomto článku si bližšie špecifikujeme a popíšeme údaje vstupujúce do zápočtu odpracovaných rokov a v ďalšom článku „mechanizmus“ výpočtu dôchodku – ako si predbežne orientačne vypočítať dôchodok.

V praxi – „ľudovo povedané“ zápočet odpracovaných rokov je prehľad obdobia dôchodkového poistenia, ktoré vstupuje do výpočtu dôchodkových dávok. Keďže sa obdobie dôchodkového poistenia nevzťahuje len k starobnému alebo predčasnému starobnému dôchodku, ale je dôležité aj pri invalidnom dôchodku, aj v prípade „pozostalostných dôchodkov“ určite odporúčam kontrolovať si dôchodkové poistenie priebežne počas svojho života.

POZNÁMKA

Tak ako sa menia zákony a ich znenie, tak aj Sociálna poisťovňa zbiera, zhromažďuje, eviduje podrobnejšie údaje o poistencoch. Evidencia obdobia započítaných rokov, tzv. „individuálny účet poistenca“, sa preto člení na dve časti:

  • obdobie do 31. 12. 2003
  • obdobie od 1. 1. 2004

Obdobie do 31. 12. 2003 legislatívne pochádza zo zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov a zo zákona č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov. Zápočet rokov sa nazýva „Informácia o stave individuálneho účtu poistenca k 31. 12. 2003“ a obsahuje len dôchodkové poistenie po rokoch. Obdobie od 1. 1. 2004 legislatívne upravuje zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“). Zápočet rokov sa nazýva „Informácia o zmenách stavu individuálneho účtu za konkrétny rok“ a obsahuje informácie o nemocenskom poistení, poistení v nezamestnanosti a dôchodkovom poistení, a to po mesiacoch.

Rozdielom zároveň je aj to, že pri informáciách od 1. 1. 2004 je uvedený aj konkrétny názov zamestnávateľa, čo pri období do 31. 12. 2003 nevidno.

Ako vybaviť zápočet rokov

Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom je telefonické vyžiadanie prostredníctvom bezplatnej linky 0800 123 123, a to od 8,00 hod. do 18,00 hod. (pre volania zo zahraničia +421 906 171 931, +421 2 3247 1931). Stačí zavolať, identifikovať sa a nahlásiť adresu, na ktorú vám Sociálna poisťovňa doporučene do vlastných rúk zašle zápočet rokov = „Informácia o stave individuálneho účtu poistenca k 31. 12. 2003“ a „Informácia o zmenách stavu individuálneho účtu za konkrétny rok“. Zasielanie týchto informácií je v kompetencii Sociálnej poisťovne – ústredie.

NEPREHLIADNITE

Sociálna poisťovňa umožňuje aj elektronické sprístupnenie údajov. O elektronický prístup (e-Službu) je potrebné požiadať príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne.

DÔLEŽITÉ

S platnosťou od 1. 1. 2022 Sociálna poisťovňa ruší pre prihlasovanie do e-Služieb používanie Grid karty. Klienti (poistenci), ktorí sa v súčasnosti prihlasujú do e-Služieb pomocou Grid karty, si budú môcť vybrať z dvoch možností:

  • prihlasovanie pomocou mena, hesla a aplikácie,
  • prihlasovanie pomocou elektronického občianskeho preukazu.

Elektronická služba – individuálny účet poistenca zabezpečí prostredníctvom štandardizovaného elektronického formulára prijatie požiadavky od poistenca na sprístupnenie informácie o zmenách stavu individuálneho účtu za vybrané konkrétne poistenie, za vybraný kalendárny rok alebo kalendárne roky, najskôr však od roku 2004 a následne zabezpečí poistencovi sprístupnenie požadovanej informácie o zmenách stavu individuálneho účtu. Takto vyzerá štandardizovaný elektronický formulár prostredníctvom elektronickej služby:

Obrázok č. 1

Text je skrátený. Prečítajte si celé znenie:

Zápočet odpracovaných rokov

Poznámky pod čiarou:


Autor: Bc. Katarína Danajovičová


 

Získajte prístup k celému obsahu, funkciám a službám!

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Cena: 349,20 € s DPH / rok

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

Platený prístup

Prístup k celému obsahu

  (Odborné články, Príklady z praxe, Komentáre...)

Mzdová TV - videoškolenia, videopríklady

Moje MC - vlastné záložky, poznámky, história...

Mzdová pohotovosť - denne odpovedáme na vaše otázky

Mzdové noviny - mesačný prehľad zmien

 

Zobraziť kompletný prehľad služieb a funkcií

 

 

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Súvisiace odborné články

Súvisiace vzory zmlúv a právnych podaní

Súvisiace videoškolenia

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.