3 výsledky

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 9. 4. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 18. 6. 2016
Právny stav do: 29. 7. 2020

Slovenská s. r. o. získala zákazku na službu na rok 2018 v Českej republike. Na zákazke budú pracovať zamestnanci uvedenej slovenskej s. r. o. Má týmto zamestnancom vybaviť v Sociálnej poisťovni formulár PD A1? Aké dokumenty budú pre prácu v ČR ešte potrebovať? Alebo bude platiť odvody a daň v ČR? Podľa akej mzdovej legislatívy bude vyplácať mzdu? Budú mať zamestnanci v obidvoch prípadoch nárok na cestovné?

Dátum publikácie: 11. 9. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 18. 6. 2016
Právny stav do: 29. 7. 2020

Slovenská s. r. o. vysiela zamestnancov na stavebné práce do Českej republiky celoročne – na rôzne stavby. Môžu si zamestnanci uplatňovať cestovné náhrady (stravné) za čas strávený v ČR podľa slovenských zákonov (diéty 600 CZK na deň) alebo je to posudzované ako stále pracovisko?

Dátum publikácie: 1. 2. 2016
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 7. 2002
Právny stav do: 30. 11. 2016

Zamestnanec pracuje 8 hod. denne/40 hod. týždenne. V zmluve má zakotvené, že jeho pracovný čas spočíva v služobných cestách. Ide o prácu operátora, príde na pobočku, ktorú má uvedenú v zmluve, zoberie služobné vozidlo a rozváža napr. bagety do automatov, čiže celý deň je na služobnej ceste. Zamestnávateľ mu nebude objednávať stravné lístky, ale bude dostávať stravné 4,20 € (služobná cesta 5 – 12 hod.). Môže nastať situácia, že napr. zamestnanec pôjde jeden deň na 3,5 hod. k lekárovi a 4,5 hod. bude pracovať. Podľa Zákonníka práce má nárok na stravný lístok, keďže odpracoval viac ako 4 hodiny, ale zamestnávateľ mu nechce objednávať stravné lístky, ale chce to riešiť prostredníctvom diét – stravného, ale podľa zákona o cestovných náhradách nesplnil podmienky služobnej cesty 5 – 12 hod. Ako má zamestnávateľ postupovať v takomto prípade? Môže zamestnancovi aj tak priznať diétu – stravné?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.