16 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 28. 4. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 7. 2002

Jednoosobová s. r. o. vykonáva medzinárodnú kamiónovú dopravu, kde spoločník nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu ani pracovnú zmluvu a zmluvu o výkone funkcie. V r. 2020 vykonal jazdu na dodávke plus kamiónom vo svojej firme. Má nárok na cestovné náhrady, ktoré môže spoločnosť dať do daňových výdavkov? Ak aj v budúcnosti bude jazdiť, musí byť s ním uzatvorená pracovná zmluva, v akom prípade bude mať nárok na cestovné náhrady?

Dátum publikácie: 15. 1. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 18. 6. 2016

Zamestnávateľ so sídlom v SR chce uzatvoriť pracovnú zmluvu s občanom ČR, pričom výkon práce bude v prevažnej miere na území ČR, v mieste bydliska zamestnanca (home office) a zároveň niekoľkokrát za mesiac vycestuje do sídla zamestnávateľa v SR. Keďže ide o prácu obchodného zástupcu, v rámci jeho náplne práce bude aj časté cestovanie do iných krajín EÚ za účelom obchodných rokovaní...

Dátum publikácie: 31. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 7. 2002

Zamestnávateľ vypláca šoférom paušálnu sumu stravné 80 €/mes. Jeden zamestnanec je PN od 7. 10. 2019 a v 11. mesiaci celý mesiac nemá žiaden iný príjem, patrí mu v tomto prípade paušálna čiastka za stravné 80 €? V pracovnom poriadku majú uvedené:

„...stravovanie vodičov... v paušálnej sume 80 €. Táto suma zamestnancovi prináleží aj v prípade, ak počas daného kalendárneho mesiaca bude čerpať dovolenku, bude dočasne práceneschopný, či bude uplatňovať prekážky v práci v zmysle § 141 Zákonníka práce...“   

Dátum publikácie: 26. 11. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 7. 2003

Organizácia je v súdnom spore s bývalým zamestnancom. Prostredníctvom právneho zástupcu organizácie boli 4 zamestnanci predvolaní ako svedkovia. Môžu mať títo zamestnanci cestovný príkaz (SC od 7.30 do 14.00 hod.) a z toho plynúce stravné?

Dátum publikácie: 19. 9. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Slovenská firma zamestnáva Ukrajinca na práce vykonávané v EÚ. 1. Môže mu zamestnávateľ preplatiť cestu domov? Cenu letenky (letenka domov a naspäť) zahrnie do cestovných náhrad, ktoré budú uvedené vo výplatnej páske, tieto cestovné náhrady sa nezdaňujú – je to takto správne? Sú tieto náklady na letenku daňovým výdavkom spoločnosti?

Dátum publikácie: 10. 6. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2010

Zamestnanec s. r. o. (vodič dodávky) by vozil na firemnej dodávke do 3,5 t tovar zo Slovenska do Švajčiarska. Ako to je s formulárom A1, príkazmi na zahraničnú pracovnú cestu a čo sa týka stravného?

Dátum publikácie: 31. 10. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2012

1. Zamestnávateľ plánuje zamestnať občana z EÚ (Chorvát). Aké povinnosti vyplývajú zo strany zamestnávateľa, okrem toho, že ho musí zaevidovať na SP, ZP a Inf. kartu na úrade práce? Je nutné ho nahlásiť na cudzineckú políciu, ak bude u zamestnávateľa 1 mesiac? Aké r. č. uviesť na SP a ZP?

2. Ak by ho zamestnávateľ druhý mesiac chcel vyslať do svojej pobočky v Bosne a Hercegovine, kde by robil pre zamestnávateľa, nahlasuje sa, že bude vyslaný inde? Ak áno, komu? V rámci EÚ je to PD A1? Kde sa budú odvádzať odvody?

Dátum publikácie: 9. 4. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 18. 6. 2016
Právny stav do: 29. 7. 2020

Slovenská s. r. o. získala zákazku na službu na rok 2018 v Českej republike. Na zákazke budú pracovať zamestnanci uvedenej slovenskej s. r. o. Má týmto zamestnancom vybaviť v Sociálnej poisťovni formulár PD A1? Aké dokumenty budú pre prácu v ČR ešte potrebovať? Alebo bude platiť odvody a daň v ČR? Podľa akej mzdovej legislatívy bude vyplácať mzdu? Budú mať zamestnanci v obidvoch prípadoch nárok na cestovné?

Dátum publikácie: 16. 3. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Má zamestnanec príspevkovej organizácie právo čerpať náhradné voľno za to, že bol na pracovnej ceste napr. 2 dni aj s nocľahom?

Dátum publikácie: 11. 10. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Je možné so zamestnancom, ktorý vykonáva školiteľské činnosti v rámci celého Slovenska, dohodnúť miesto výkonu práce Slovenskú republiku? S takýmto zamestnancom zamestnávateľ nevie dohodnúť presné miesta výkonu práce, pretože školenie prebieha v rôznych regiónoch a na rôznych miestach v rámci celej republiky.

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.