Vyhľadávanie > Príklady z praxe > Dane > Motivácia a benefity
82 výsledkov
Dátum publikácie: 11. 10. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Firma chce vyplatiť v hotovosti/na účet peniaze mužovi nebohej zamestnankyne formou daru. Je daný príjem oslobodený od zdanenia? Prípadne treba pripraviť nejakú zmluvu alebo existuje ešte nejaká iná alternatíva?

Dátum publikácie: 29. 7. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Spoločnosť má v predmete podnikania medzinárodnú nákladnú dopravu. Zamestnanci, vodiči nákladných áut, absolvujú pravidelne každých 5 rokov (podľa zákona) kvalifikačný kurz vodiča (KKV). Bez tohto oprávnenia nemôžu vykonávať svoju prácu u zamestnávateľa. Po absolvovaní kurzu je vystavená karta na ich meno. Ak by ukončil pracovný pomer s aktuálnym zamestnávateľom, je zamestnanec naďalej oprávnený túto kartu vodiča používať, až kým mu neskončí platnosť (alebo sa znovu obnoví). Spoločnosť hromadne zabezpečila školenie KKV pre 10 zamestnancov. Faktúra je vystavená na firmu a je s DPH. Má spoločnosť nárok na odpočítanie DPH? Je tento kurz uznaný ako daňový výdavok účtovaný na účet 527?

Dátum publikácie: 15. 2. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2014

Ako sa postupuje v prípade, ak zamestnanec používa na súkromné účely firemné vozidlo, ale od 15. 9. 2020 je vozidlo v oprave a on používa náhradné vozidlo zo servisu?

Dátum publikácie: 26. 1. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2017

Otázka sa týka účtovania nájmu vozidiel a PHL na súkromné účely (využívanie automobilu na súkromné účely). Spoločnosť zaúčtuje došlú faktúru za nájom zápisom 518/343 a PHL zápisom 501/343. Je správne, keď spoločnosť účtuje 80 % z faktúry ako náklad firmy a 20 % je pripočítateľná položka? Zo sumy faktúry 20 % pre súkromné účely odvedie DPH na výstupe?

Dátum publikácie: 19. 8. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Nepeňažný benefit - ubytovanie podľa § 5 ods. 7 zákona o dani z príjmov, ktorý je oslobodený od dane do 100 eur, je tiež oslobodený aj od odvodov do SP a ZP? Ak áno, podľa ktorých ustanovení zákonov?

Dátum publikácie: 20. 7. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnankyňa má v užívaní služobný byt. Nájom hradí firma, túto čiastku zamestnankyni zdaňuje mesačne ako nepeňažný príjem. Zamestnankyni sa byt menil, a to ešte k 1. 1. 2019, v novom byte je vyšší nájom o 400 €. Zamestnávateľ však naďalej zdaňoval pôvodnú sumu. Tejto zamestnankyni vykonal aj ročné zúčtovanie dane 2019 a tiež podal Hlásenie za rok 2019. Ako dať túto situáciu ohľadom dane a poistného do poriadku, aby bolo všetko v súlade so zákonom?

Dátum publikácie: 22. 3. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Môže zamestnávateľ zaplatiť zo sociálneho fondu knižnú publikáciu o zariadení a regióne, v ktorom pracujú, v sume 15 €, ak to dodatkom zapracuje do kolektívnej zmluvy?

Dátum publikácie: 17. 2. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

S. r. o., platiteľ DPH, je lekáreň (poskytovateľ zdravotnej starostlivosti) a dostala od držiteľa – Unipharma dve vstupenky na Unipharma Show. Tieto dve vstupenky Unipharma vyfakturovala s. r. o., kde základ dane je 400 € a DPH 80 €. Na Unipharma Show sa zúčastnili konateľ – zamestnanec s. r. o. a magistra, v súčasnosti na rodičovskej dovolenke. Faktúra za vstupenky je z 12/2019. Ako správne postupovať v tomto prípade?

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 21. 11. 2019
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2018

Zamestnávateľ prijal faktúru (od osoby, ktorá poskytuje stravovacie služby) za obedy pre zamestnancov s DPH (napr. 1 000 + 200 = 1 200 eur). Príspevok zamestnávateľa zo sociálneho fondu je 300 eur za všetkých zamestnancov. Môže zamestnávateľ uplatniť DPH z prijatej faktúry na celú čiastku, t. j. 200 eur alebo iba zo sumy 700 eur, t. j. 140 eur? Je príspevok zo sociálneho fondu bez odvodov a daní? Firma nakupuje pre zamestnancov aj darčekové poukážky, ktoré hradí zo sociálneho fondu. Podliehajú tieto poukážky u zamestnancov zdaneniu a odvodom?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.