5 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 21. 2. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2017

Hokejový hráč mal doteraz príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov (hráčska zmluva s klubom) a voči daňovému úradu, Sociálnej a zdravotnej poisťovni sa choval ako SZČO, každý rok podával daňové priznanie, platí si sociálne a zdravotné poistenie. Teraz podpísal zmluvu profesionálneho hokejistu kontinentálnej hokejovej ligy, ktorá je označená ako pracovná zmluva na dobu určitú (v zmysle zákona o športe), kde je uvedené, že na základe § 46 ods. 4 zákona o športe sa táto zmluva uzatvára ako pracovná zmluva na dobu určitú. Znamená to, že za neho jeho „zamestnávateľ", hokejový klub, bude odvádzať odvody ako za zamestnanca a príjmy podľa § 6 treba ukončiť (DU, SP, ZP) alebo si to radšej treba overiť na Sociálnej poisťovni, lebo na základe daňového priznania mu vyšlo do 1. 7. 2017 platiť sociálne poistenie v dosť vysokej sume.

Dátum publikácie: 21. 12. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Lekáreň vyslala svojich zamestnancov (zdravotníckych pracovníkov) na základe ponuky na školenie. Celé školenie hradila spoločnosť, ktorá školila. Takže pre lekáreň školenie pre zamestnancov bolo zdarma. Po absolvovaní školenia zamestnanci priniesli oznámenie o výške poskytnutého nepeňažného plnenia. Má sa tento údaj zohľadniť aj vo výplate zamestnancov (nepeňažný príjem)?

Dátum publikácie: 8. 8. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Akým spôsobom – podľa čoho – je možné poskytnúť študentom vysokej školy podnikové štipendium? Z akej skupiny nákladov sa bude hradiť poskytnuté štipendium?

Dátum publikácie: 25. 7. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2017

Zahraničná osoba (trvalý pobyt vo Vietname a v SR len s prechodným pobytom a povolením podnikať) chce zamestnať svoju dcéru, ktorá získala povolenie na pobyt: účel = zlúčenie rodiny, oprávnenie pracovať. Po kontrole pridelenia RČ z povolenia na pobyt dcéry sa zistilo, že sa nenachádza v centrálnom registri poistencov. Aký je postup pri zamestnaní dcéry? Môže ju zahraničná osoba zamestnať aj na dohodu o pracovnej činnosti? Platí, že musí byť v pracovnom pomere, a teda len maximálne na skrátený pracovný úväzok? Je nejaká minimálna hodinová sadzba, ktorou musí byť odmenená alebo platia normálne minimálne mzdové nároky? Má ešte nejaké povinnosti?

Dátum publikácie: 20. 7. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Zamestnávateľ chce prijať do pracovného pomeru lekárku z Ukrajiny. Bude pracovať na pracovnú zmluvu v plnom pracovnom úväzku. Lekárka má schválený prechodný pobyt na územní Slovenskej republiky. Spolu s ňou sú na Slovensku aj jej dvaja maloletí synovia, na ktorých nepoberá na Slovensku žiadne rodinné prídavky. Aké odvody zo mzdy bude platiť lekárka a aké zamestnávateľ? Ako to bude s daňou z príjmov? 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.