10 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 23. 7. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zdravotnícke zariadenie posiela svojho zamestnanca – fyzioterapeuta – na kurz počas 2 rokov do Čiech, aby si urobil Vojtovu metódu cvičenia. Zamestnávateľ mu všetko uhradí (kurz, cestovné) a bude mu poskytovať platené voľno. Toto všetko chce daňovo uznať. Pôjde u zamestnanca o príjem zo závislej činnosti oslobodený od dane? Zamestnanec sa zaviaže odpracovať u zamestnávateľa 3 roky.

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 15. 12. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Spoločnosť uzatvorila dňa 18. 6. 2019 zmluvu o duálnom vzdelávaní so SOŠ (odbor autoopravár mechanik, autoopravár - elektrikár). Zároveň je uzatvorená aj učebná zmluva medzi spoločnosťou a zákonnými zástupcami študenta (momentálne sa v spoločnosti takto vzdeláva 1 študent). Miestom praktického vyučovania je servisné stredisko spoločnosti v meste R. Podľa informácií vedúceho strediska žiak nastúpil na toto praktické vyučovanie v 9/2019, vykonáva však doteraz iba cvičnú prácu (nie produktívnu) pod dohľadom prideleného servisného technika. V zmluve je dohodnutá základná výška odmeny za produktívnu prácu a poskytnutie podnikového štipendia. 1. Ako je to s odmeňovaním, ak vykonáva momentálne iba cvičnú prácu?...

Dátum publikácie: 5. 12. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Môže zamestnávateľ v rámci nejakého svojho projektu (vzdelávania študentov VŠ, pričom je tam predpoklad, že sa u neho v budúcnosti zamestná) udeliť žiakovi VŠ  nejaké štipendium, prípadne motivačný príspevok, z ktorého by si mohol študent platiť školné? Je možné takýto príspevok udeliť a taktiež je takto udelený príspevok daňovo uznateľný náklad? Je to pre študenta zdaniteľný príjem?

Dátum publikácie: 15. 6. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Spoločnosť chce vyplatiť študentom za účasť v študentskej súťaži vyhlásenej spoločnosťou odmenu. Akou formou? Vyplatiť im to ako výhru? Suma má byť už zdanená? Aké údaje sú potrebné od uchádzačov, resp. bude nutné s nimi podpísať zmluvu?

Dátum publikácie: 5. 3. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2015

V prípade, ak chce spoločnosť žiakom strednej odbornej školy poskytovať podnikové štipendium zahrnuté v zmluve o budúcej pracovnej zmluve a nie je v systéme tzv. „duálneho vzdelávania“, platia sa z tohto štipendia odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne?

Dátum publikácie: 21. 12. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Lekáreň vyslala svojich zamestnancov (zdravotníckych pracovníkov) na základe ponuky na školenie. Celé školenie hradila spoločnosť, ktorá školila. Takže pre lekáreň školenie pre zamestnancov bolo zdarma. Po absolvovaní školenia zamestnanci priniesli oznámenie o výške poskytnutého nepeňažného plnenia. Má sa tento údaj zohľadniť aj vo výplate zamestnancov (nepeňažný príjem)?

Dátum publikácie: 26. 9. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2015

Firma chce zamestnať na základe „Dohody o zabezpečení povinnej prevádzkovej praxe pre žiaka„ študenta strednej školy. Túto dohodu má podpísanú so školou žiaka. Firma nie je zapojená do systému duálneho vzdelávania, nemá uzatvorenú učebnú zmluvu. Akou formou zabezpečiť odmeňovanie tohto žiaka? Má sa s ním uzatvoriť dohoda o brigádnickej práci študentov? Je možné uplatniť do výdavkov mzdové a odvodové náklady z takejto dohody? V prípade, že žiakovi firma poskytne stravovanie, je možné dať do daňových výdavkov aj tento náklad?

Dátum publikácie: 8. 8. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Akým spôsobom – podľa čoho – je možné poskytnúť študentom vysokej školy podnikové štipendium? Z akej skupiny nákladov sa bude hradiť poskytnuté štipendium?

Dátum publikácie: 5. 2. 2016
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Zamestnávateľ chce vyplácať podnikové štipendium študentovi na vysokej škole, ktorý nie je u zamestnávateľa v zamestnaní, ale po úspešnom ukončení štúdia ho plánuje prijať do zamestnania. Ako má postupovať krok za krokom, aký právny vzťah má so študentom uzatvoriť, platí sa daň a odvody z podnikového štipendia?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.