19 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

iStock_000005169207Small.jpg

Najčastejšia forma využitia úľavy na dani je prostredníctvom nezdaniteľnej časti základu dane − § 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „NČZD). Aktuálne sa ešte vysporiadava daň za rok 2014, preto prinášame praktický návod, pomôcku v orientovaní sa, či, kedy a za akých podmienok máte nárok na akú NČZD, ktorá vám zníži celkovú výšku dane.

iStock_000004356555Small.jpg

V predchádzajúcom blogu sme sa venovali celej novelizácii zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a predstavili sme si odpočítateľnú položku (ďalej „OP“). Paragrafy a znenie novelizácie sme si teda uviedli a v dnešnom blogu by sme si ukázali pár príkladov posudzovania nároku, výpočtu OP a vyplnenia nového výkazu platného od 1. 2. 2015.

iStock_000005354679XSmall.jpg

Tak ako každý rok, aj tento rok nám priniesol novoročné novelizácie zákonov. Tentoraz sa niektoré stihli schváliť v skrátenom legislatívnom konaní.

stockxpertcom_id20575581_jpg_eaa705250263f831ce7ab1d84c04bed1.jpg

V poslednej „sviatočne“ ladenej tematickej časti sa pokúsime zodpovedať najmä na otázky nezmenových zamestnancov, ktorí neočakávane musia vo sviatok pracovať „takmer za deravý groš“, prečo táto práca nie je súčasne aj prácou nadčas. A tiež, v ktorých prípadoch dochádza skutočne k súbehu práce vo sviatok s prácou nadčas.

iStock_000007816656XSmall.jpg

Viaceré sumy štátnej pomoci a podpory sú jednotné pre všetkých. Je to však spravodlivé vzhľadom na rozdielnu výšku príjmov a nákladov na život v jednotlivých regiónoch Slovenska? Ten, kto zarába mierny nadpriemer a žije napríklad v Bratislave, je znevýhodnený pri hypotéke, PN-ke či rodičovskom príspevku.

iStock_000010995864XSmall.jpg

Zákonník práce kompenzuje zamestnancovi stratu nároku na mzdu za čas sviatku, resp. mu garantuje nekrátenú mesačnú mzdu za deň sviatku, kedy nepracoval. Vinou zamestnanca sa však môže stať, že ten „zo zákona“ stratí nárok na náhradu ušlej mzdy alebo na mzdu za sviatok. Pozor preto na takúto možnosť!

iStock_000004629609Medium.jpg

Pozdravujem všetkých zo slnečných púpav. Mám dovolenku, a tak oddychujem a píšem... Zachcelo sa mi slniečka, ničnerobenia, a tak som svojmu šéfovi oznámila, že si beriem pár dní voľna, že si beriem dovolenku. Môj šéf súhlasil, samozrejme... (úctivý služobníček her director...). Ale to „samozrejme“ nie je u každého zamestnávateľa samozrejmosťou. Môj predchádzajúci šéf by sa pri situácii, keď by som si uňho na koberčeku žiadala dovolenku, zhrbil ešte viac ako obvykle, prižmúril by oči a s úškrnom na tvári by ma odpálil ako golfovú loptičku na ihrisku... Nie a von! Prečo?

iStock_000002474996XSmall.jpg

Za prácu vo sviatok má zamestnanec zákonný nárok na mzdové zvýhodnenie minimálne vo výške 50 % svojho priemerného zárobku. Nemusí však tomu tak byť v každom prípade, resp. nie každý zamestnanec má nárok na toto zvýhodnenie.

iStock_000020653972XSmall.jpg

Pre skupinu zamestnancov pracujúcich v rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase na päť pracovných dní v týždni je sviatok skutočne sviatkom, teda aj reálne dňom pracovného pokoja. Takýto zamestnanec na rozdiel od zmenového zamestnanca nielenže vo sviatok (obrazne aj skutočne) „sedí doma“, ale ešte za to odpočívanie berie aj peniaze!

Image5325.jpg

Typickou situáciou, kedy sa musí pracovať aj vo sviatok, sú nepretržité pracovné a prevádzkové režimy. Zamestnanci pracujú podľa harmonogramov striedania pracovných zmien buď v režimoch „denná“ a „nočná“ zmena, alebo v režimoch „ranná“, „odpoludňajšia“ a „nočná“ zmena v rôznych variáciách striedania sa. No a pracuje sa aj počas tých 15 dní sviatkov v rámci roka. Ako ale posudzovať začiatok dňa sviatku u takýchto režimov?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.