23 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 28. 10. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 4. 2002

Od 1. 8. 2020 zamestnankyňa požiadala o neplatené voľno. Dňa 2. 9. 2020 predložila rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do pestúnskej starostlivosti, ktoré nadobudlo právoplatnosť – vykonateľnosť 26. 8. 2020, a podala žiadosť o MD od 1. 8. 2020. V Sociálnej poisťovni ju informovali, že musí podať novú žiadosť o MD, ale od 26. 8. 2020 s tým, že posledný deň v práci je 25. 8. 2020. Ale ona mala neplatené voľno. Nebude to mať vplyv na nárok na MD, keď pred podaním žiadosti mala neplatené voľno? Ako vyriešiť dobu od 1. 8. 2020 do 25. 8. 2020, má nárok na MD od 1. 8. 2020?

Dátum publikácie: 20. 4. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Aký je spôsob výpočtu, resp. výška vymeriavacieho základu u zamestnanca na OČR a karanténnej PN, ktorý v roku 2019 robil u zamestnávateľa od januára do marca za 2 000 € v hrubom mesačne (cca 6 000 € spolu)? Od apríla 2019 odišiel z pracovného pomeru dohodou, nastúpil na materskú dovolenku a od septembra 2019 znovu nastúpil do firmy, ale už za plat 400 € mesačne (400 x 4). V marci 16. 3. 2020 nastúpil na karanténnu PN.

Dátum publikácie: 15. 4. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnávateľ – SZČO – majiteľ prevádzky, je už viac ako polroka na PN. Vzťahuje sa na túto PN ešte aj iná výnimka ohľadne vyplácania miezd zamestnancom?

Dátum publikácie: 25. 3. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2018

Fyzická osoba, zatiaľ zamestnanec, skončí 29. 2. 2020 pracovný pomer. Má uzavretý rámcový kontrakt na hodnotenie projektov s Európskou komisiou. Možno to bude jednorazový príjem. Môže sa zaevidovať na úrade práce alebo z dôvodu uzavretia kontraktu a možného príjmu o niekoľko mesiacov si má platiť preddavky na zdravotné poistenie ako dobrovoľne nezamestnaná osoba?

Dátum publikácie: 28. 2. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2018

Zamestnankyňa je od 17. 1. 2017 do 11. 9. 2017 na MD, od 12. 9. 2017 na RD a od októbra 2018 začala pracovať u druhého zamestnávateľa na dohodu. Materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku čerpá z iného pracovného pomeru. Možno jej dá zamestnávateľ, od ktorého čerpá MD a RD, výpoveď. Mala by nárok na podporu v nezamestnanosti, kebyže ukončí aj dohodu? Práca na dohodu by jej nejako dopomohla k lepšej podpore alebo naopak, niečo skomplikovala?

Dátum publikácie: 10. 1. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Zamestnancovi bol neplatne skončený pracovný pomer.

17. 8. 2018      Zamestnancovi bol ukončený pracovný pomer (okamžité skončenie – neospravedlnené absencie).

20. 8. 2018      Zamestnanec nastúpil na PN v ochrannej lehote.

2. 10. 2018      Zamestnávateľovi bolo doručené oznámenie o trvaní pracovného pomeru a ďalšom zamestnávaní.

Zamestnávateľ sťažnosti zamestnanca vyhovel, pričom mu určil deň nástupu/termín, kedy môže pokračovať (15. 10. 2018) a zároveň mu priznal nárok na náhradu mzdy od 2. 10. do 14. 10. 2018 podľa § 79 Zákonníka práce.

14. 10. 2018    Zamestnanec ukončil PN.

15. 10. 2018    Zamestnanec riadne nastúpil do práce.

1. Má zamestnanec nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN (od 20. 8. do 30. 8. 2018), a teda treba spätne zamestnancovi opraviť mzdu?

2. Má zamestnanec nárok na náhradu príjmu podľa § 79 Zákonníka práce, keď bol v danom období PN?

Dátum publikácie: 8. 11. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2011

Na základe údajov zo zdravotnej poisťovne o výsledku RZZP za rok 2016 chýba v zozname zamestnancov údaj na zamestnanca, ktorý v 5/2017 zomrel. Stanovisko zdravotnej poisťovne je, že v zmysle zákona sa zomretému RZZP nevykonáva, pretože nie je doručiteľné. Je toto bežný stav? Zamestnávateľovi a aj zamestnancovi by vznikol preplatok na poistnom, ktorý nie je nárokovateľný? Ak majú dediči povinnosť vykonať daňové priznanie, nejde takýto preplatok aj do dedičského konania?

Dátum publikácie: 6. 10. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2017

Má zamestnankyňa zamestnaná späť na pracovný pomer po skončení materskej a tiež poberá rodičovský príspevok nárok na OČR? Nezruší sa jej rodičovský príspevok poberaný zo Sociálnej poisťovne, keďže pri čerpaní OČR by mala dve sociálne dávky (aj rodičovský, aj OČR)? Ako jej to má zamestnávateľ prerušiť, resp. nahlásiť do Sociálnej poisťovne alebo si to musí ona sama nahlásiť na úrady (zdravotné a sociálne)?

Dátum publikácie: 26. 7. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 8. 2006

Osoba je vedená na úrade práce, kde poberá podporu. Po troch mesiacoch evidencie jej vznikne nárok na predčasný starobný dôchodok. Môže požiadať o doplatenie podpory ďalších troch mesiacov a následne požiadať o predčasný starobný dôchodok?

Dátum publikácie: 27. 6. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2017

V prípade, že úrad práce podľa novelizácie vyradí 9. 6. 2017 dohodára z evidencie, ktorý je poberateľom dávky v hmotnej núdzi, a on bude naďalej pracovať na dohodu a odpracuje 32 hodín mesačne, bude mať pri splnení ostatných podmienok aj naďalej nárok na dávku v hmotnej núdzi?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.