2 výsledky

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 4. 12. 2013
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 9. 2005
Právny stav do: 31. 12. 2014

Zamestnávateľ má so zamestnancom uzatvorenú dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru s mesačnou odmenou 100 eur. Môže zamestnávateľ vykonávať zrážky zo mzdy, keď mu prišiel od exekútora príkaz na vykonanie exekúcie?

Dátum publikácie: 9. 3. 2011
Autor: JUDr. Stanislava Krajská
Právny stav od: 1. 7. 2010
Právny stav do: 31. 12. 2011

Zamestnávateľ zamestnáva na dohodu o vykonaní práce zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku. Súdny exekútor doručil zamestnávateľovi príkaz na začatie exekúcie na úhradu prednostnej pohľadávky v prospech oprávneného. Pretože ide o zamestnanca, ktorý poberá starobný dôchodok a u zamestnávateľa pracuje len na dohodu o vykonaní prace, zamestnávateľ požiadal exekútora s poukazom na § 78 Exekučného poriadku o určenie sumy, ktorú má zamestnávateľ povinnému zamestnancovi zrážať z čistej mzdy vo výške 311,85 €. Exekútorský úrad odpovedal, že je to povinnosťou účtovníka zamestnávateľa vypočítať výšku zrážky zo mzdy povinného a sumu zrážky neurčil. Ako postupovať?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.