119 výsledkov
Dátum publikácie: 11. 10. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Firma chce vyplatiť v hotovosti/na účet peniaze mužovi nebohej zamestnankyne formou daru. Je daný príjem oslobodený od zdanenia? Prípadne treba pripraviť nejakú zmluvu alebo existuje ešte nejaká iná alternatíva?

Dátum publikácie: 30. 8. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2008

Môže zamestnávateľ prispieť ľubovoľnou čiastkou z nerozdeleného zisku do sociálneho fondu bez toho, aby si spoločníci rozdelili zisk? Išlo by len o zasadnutie valného zhromaždenia, kde by schválili navýšenie sociálneho fondu z nerozdeleného zisku.

Dátum publikácie: 19. 8. 2021
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 1. 1. 2019

Môžu byť preukázané výdavky zamestnanca za pobyt dieťaťa v skautskom tábore považované za oprávnené výdavky na účely poskytovania príspevku na rekreáciu?

Dátum publikácie: 16. 8. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Pri denných detských táboroch centrá voľného času nevystavujú faktúry. Zamestnanec musí predložiť účtovné doklady, t. j. pokladničný doklad alebo faktúru podľa § 10 zákona o účtovníctve. Dodací list, objednávka, bankový výpis sa nemôže považovať za účtovný doklad. Podľa metodického usmernenia Finančnej správy z r. 2019 (príklad č. 3), ak zamestnanec dostane od poskytovateľa doklad z pokladnice bez uvedenia jeho mena, je prípustné potvrdenie od poskytovateľa o absolvovaní rekreácie.

Dátum publikácie: 29. 7. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Spoločnosť má v predmete podnikania medzinárodnú nákladnú dopravu. Zamestnanci, vodiči nákladných áut, absolvujú pravidelne každých 5 rokov (podľa zákona) kvalifikačný kurz vodiča (KKV). Bez tohto oprávnenia nemôžu vykonávať svoju prácu u zamestnávateľa. Po absolvovaní kurzu je vystavená karta na ich meno. Ak by ukončil pracovný pomer s aktuálnym zamestnávateľom, je zamestnanec naďalej oprávnený túto kartu vodiča používať, až kým mu neskončí platnosť (alebo sa znovu obnoví). Spoločnosť hromadne zabezpečila školenie KKV pre 10 zamestnancov. Faktúra je vystavená na firmu a je s DPH. Má spoločnosť nárok na odpočítanie DPH? Je tento kurz uznaný ako daňový výdavok účtovaný na účet 527?

Dátum publikácie: 28. 7. 2021
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2021

Zamestnanec má nárok na pridelenie firemného automobilu a z toho dôvodu poberá príspevok na auto vo výške 470 eur mesačne. Momentálne zamestnávateľ čaká na dodanie auta, a preto zamestnanec používa na pracovné cesty svoje súkromné auto. Je zamestnávateľ povinný preplácať zamestnancovi za používanie súkromného auta na pracovné účely aj základnú náhradu za každý 1 km jazdy alebo to môže brať tak, že ju má zahrnutú v mesačnom príspevku na auto (470 eur) a bude mu preplácať len náklady na pohonné látky?

Dátum publikácie: 27. 7. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Zamestnankyňa požiadala o príspevok na rekreáciu, kde predložila zamestnávateľovi faktúru na jej meno, pričom žiada o zaplatenie doplatku k hospitalizácii na oddelení FBLR za nadštandardné služby nehradené zdravotnou poisťovňou, doplatok za ubytovanie. Ostatné náležitosti sú splnené. Je možné uznať takúto faktúru?

Dátum publikácie: 19. 3. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2021

Je možné dávať do výplaty zamestnanca aj položky, ktoré nepodliehajú dani a ani odvodom? O aké položky ide? Môže to byť napríklad príspevok na bývanie, využívanie vlastného náradia, mobilného telefónu, notebooku?

Dátum publikácie: 15. 2. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2014

Ako sa postupuje v prípade, ak zamestnanec používa na súkromné účely firemné vozidlo, ale od 15. 9. 2020 je vozidlo v oprave a on používa náhradné vozidlo zo servisu?

Dátum publikácie: 26. 1. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2017

Otázka sa týka účtovania nájmu vozidiel a PHL na súkromné účely (využívanie automobilu na súkromné účely). Spoločnosť zaúčtuje došlú faktúru za nájom zápisom 518/343 a PHL zápisom 501/343. Je správne, keď spoločnosť účtuje 80 % z faktúry ako náklad firmy a 20 % je pripočítateľná položka? Zo sumy faktúry 20 % pre súkromné účely odvedie DPH na výstupe?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.