9 výsledkov
Dátum publikácie: 10. 9. 2021
Autor: JUDr. Jozef Lukajka, PhD., Advokátska kancelária LUKAJKA & PARTNERS s. r. o.
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnancovi bola po skončení pracovného pomeru priznaná choroba z povolania. Listom zaslal zamestnávateľovi výzvu na doplatenie odstupného v zmysle § 76 ods. 3 Zákonníka práce a taktiež žiada doplatiť dovolenku z dôvodu práceneschopnosti vzniknutej z dôvodu choroby z povolania. Pracovný pomer zamestnanca trval od 25. 7. 2016 do 9. 2. 2021. Pracovná neschopnosť (ďalej tiež ako „PN“) trvala od 23. 9. 2019 do 31. 1. 2021. Na doklade o PN bola zaškrtnutá choroba. Pracovný pomer zamestnávateľ ukončil v zmysle § 60 Zákonníka práce z dôvodu § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce a vyplatil zamestnancovi 2-mesačné odstupné. Dňa 22. 2. 2021 začal RÚVZ šetriť podozrenie na chorobu z povolania a následne bola zamestnancovi dňa 1. 4. 2021 choroba z povolania priznaná. Má zamestnanec nárok na doplatenie odstupného a dovolenky v zmysle výzvy, ktorú poslal zamestnávateľovi?

Dátum publikácie: 27. 7. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 5. 2018

Zamestnanec bol od decembra 2020 až do polovice apríla 2021 na pandemickej OČR s dieťaťom. Ako mu zamestnávateľ vypočíta náhradu mzdy za dovolenku? Kráti sa zamestnancovi aj dovolenka za rok 2021?

Dátum publikácie: 24. 8. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 5. 2018

Zamestnankyňa pracuje u zamestnávateľa od 14. 7. 2008, pričom čerpala do júna 2020 materskú a rodičovskú dovolenku. Zamestnankyňa chce nastúpiť do práce a čerpať si dovolenku. Jej základná zložka mzdy je 830 € plus prémie do 220 €, ktoré závisia od rozhodnutia zamestnávateľa. Ďalšie odmeny sa riadia splnením stanovených cieľových úloh, ktoré sú súčasťou pracovnej zmluvy. Akým spôsobom má zamestnávateľ vypočítať dovolenkový priemer? Z akej sumy má zamestnávateľ vychádzať?

Dátum publikácie: 18. 12. 2019
Autor: JUDr. Jana Kňazovická
Právny stav od: 1. 9. 2011

Pri skončení pracovného pomeru vznikne zamestnancovi nárok na poskytnutie náhrady mzdy za nevyčerpaný zostatok nároku na dovolenku a na zaplatenie mzdy za hodiny odpracované v rámci konta pracovného času nad rozsah ustanoveného týždenného pracovného času. Zamestnanec, jeho súčasný i budúci zamestnávateľ majú záujem uzavrieť trojstrannú dohodu podľa § 32 Zákonníka práce, na základe ktorej by uvedené nároky zamestnanca uspokojil jeho nový zamestnávateľ umožnením dočerpania zostatku nároku na dovolenku s poskytnutím náhrady mzdy v rovnakej výške, akú by mu bol poskytol jeho súčasný zamestnávateľ, ako aj „prenesením“ hodín odpracovaných v rámci konta pracovného času nad rozsah ustanoveného týždenného pracovného času do svojej evidencie pracovného času. Umožňuje Zákonník práce uzavretie vyššie uvedenej trojstrannej dohody?

Dátum publikácie: 30. 9. 2019
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnanec utrpel pracovný úraz, za ktorý podľa šetrenia nezodpovedá zamestnávateľ. Má zamestnanec nárok na dovolenku? Práceneschopný je od 7. 6. 2018 a trvá naďalej.

Dátum publikácie: 11. 1. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2007

V roku 2017 pracovali zamestnanci v 7,5 hod. úväzku. Z tohto obdobia niektorým ostali nevyčerpané dovolenky. Vo februári 2018 prešli na 11,5 hod. úväzok: "krátky - dlhý týždeň". Nový nárok pri zmenenom úväzku je jasný. Zamestnávateľ urobil prepočet. Ako ale platiť starú dovolenku?

Dátum publikácie: 30. 11. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 9. 2007

Zamestnanec je uznaný za dočasne práceneschopného od 20. 4. 2017 a ukončenie práceneschopnosti je 24. 6. 2018, a zároveň týmto dňom končí pracovný pomer. Zamestnancovi zostala nevyčerpaná dovolenka v dĺžke 5 dní z roku 2017. Má nárok na preplatenie dovolenky z roku 2017?

Dátum publikácie: 9. 11. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnávateľ do 30. 4. 2018 zamestnával zamestnancov na plný klasický úväzok 8 hod/1 deň. Od 1. 5. 2018 prešiel zamestnávateľ na nepretržitú prevádzku a zamestnanci X majú 7,5 hod. úväzok jedna zmena, resp. zamestnanci Y majú 7,6 hod úväzok.

Ako správne postupovať pri prepočte zostatku dovoleniek?

Dátum publikácie: 4. 5. 2018
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2002

Od 1. 2. 2013 prešli zamestnanci údržby pod nového zamestnávateľa v zmysle § 28 Zákonníka práce. Miesto výkonu práce sa nemenilo. Pri skončení pracovného pomeru bývalý zamestnávateľ vyrovnal (preplatil) zamestnancom nevyčerpanú dovolenku z roku 2012 a alikvotnú časť dovolenky za január 2013. Po piatich rokoch sa po vzájomnej dohode zamestnanci vrátili s účinnosťou od 1. 2. 2018 späť k predchádzajúcemu zamestnávateľovi, avšak zamestnávateľ im nevyrovnal zostatok dovolenky za rok 2017 a časť za rok 2018. Akým spôsobom a koho môžu zamestnanci požiadať o preplatenie nevyčerpanej dovolenky? Ak by zamestnancom dovolenku preplatil terajší zamestnávateľ, tak by išlo o nedaňový náklad?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.