149 výsledkov
Dátum publikácie: 2. 2. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2015

Spoločnosť prepúšťala na základe nadbytočnosti viac zamestnancov koncom r. 2020 a aj v tomto roku bude prepúšťať. Z tohto dôvodu sa zamestnancom bude vyplácať odstupné. Viacerí zamestnanci však dostanú vyplatené odstupné niekoľkonásobne vyššie, ako je to stanovené v Zákonníku práce. V takomto prípade, ak spoločnosť nemá stanovené v kolektívnej zmluve alebo v internej smernici, že zamestnancom bude vyplácať vyššie odstupné, ako to stanovuje Zákonník práce, je pre spoločnosť časť tohto odstupného (nad rámec ZP) ako nedaňový náklad? 

Dátum publikácie: 25. 1. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 9. 2007

Ako môže zamestnávateľ vyplatiť zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku z roku 2019 v dĺžke 21 dní, ktorú si nevyčerpal do konca roku 2020? Môže si ju preniesť do roku 2021? Zamestnanec má nárok na dovolenku v dĺžke 25 dní.

Dátum publikácie: 2. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ dostáva príspevky z projektu „Prvá pomoc“. Ako má postupovať, ak chce dať zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) a písm. b) Zákonníka práce a nechce čakať 2 mesiace nasledujúce po mesiaci, za ktorý bol príspevok poskytovaný? Musí vrátiť celú prijatú dotáciu od začiatku poskytovania tejto pomoci, príp. pomernú časť iba za daného zamestnanca alebo za celú firmu a za aké obdobie?

Dátum publikácie: 24. 8. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 5. 2018

Zamestnankyňa pracuje u zamestnávateľa od 14. 7. 2008, pričom čerpala do júna 2020 materskú a rodičovskú dovolenku. Zamestnankyňa chce nastúpiť do práce a čerpať si dovolenku. Jej základná zložka mzdy je 830 € plus prémie do 220 €, ktoré závisia od rozhodnutia zamestnávateľa. Ďalšie odmeny sa riadia splnením stanovených cieľových úloh, ktoré sú súčasťou pracovnej zmluvy. Akým spôsobom má zamestnávateľ vypočítať dovolenkový priemer? Z akej sumy má zamestnávateľ vychádzať?

Dátum publikácie: 23. 7. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ neprideľoval prácu zamestnancom z dôvodu odstávky výroby pre pandémiu a platil im náhradu mzdy 80 % z priemerného zárobku počas dvoch týždňov. Môže si uplatniť nárok na finančný príspevok 3A?

Dátum publikácie: 7. 7. 2020
Autor: JUDr. Petra Beznosková
Právny stav od: 31. 3. 2020

Je zamestnávateľ oprávnený žiadať o príspevok na udržanie zamestnanosti aj za hodiny prekážok v práci? Ak zamestnanec pracoval 6 hodín a 2 hodiny poberal náhradu mzdy z titulu prekážok v práci na strane zamestnávateľa, môže si zamestnávateľ žiadať o príspevok za tie 2 hodiny?

Dátum publikácie: 7. 7. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 6. 4. 2020

Zamestnávateľ v oblasti služieb zameranej na opravy strojov a zdvíhacích zariadení má 7 zamestnancov, vrátane 2 konateľov, a traja zamestnanci majú deti vo veku do 10 rokov. Jeden zamestnanec je na OČR v dôsledku zatvorenia predškolského zariadenia, v tomto prípade jasličiek a ostatní zamestnanci v mesiaci marec 2020 dostali mzdy v plnej, t. j.100 % výške. Avšak v dôsledku obmedzení ohľadne koronavírusu sa zamestnávateľovi znížili zákazky a aj platby za už vykonané služby, zákazníci ich neuhrádzajú. 

Dátum publikácie: 22. 6. 2020
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 4. 4. 2020

Má zamestnávateľ nárok na refundáciu náhrady mzdy zamestnanca, ktorý nevykonáva prácu z dôvodu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v súvislosti s COVID-19?

Dátum publikácie: 18. 6. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 7. 2003

Zamestnankyňa je na PN od 20. 4. 2020, zároveň s ňou zamestnávateľ skončil pracovný pomer 20. 4. 2020 podľa § 68 Zákonníka práce pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. Zamestnankyňa dostala poštou list vystavený 21. 4. 2020, ktorým jej zamestnávateľ oznámil okamžité skončenie pracovného pomeru dňom 20. 4. 2020. Je toto skončenie platné? Čo s PN? Má zamestnankyňa nárok na náhradu príjmu?

Dátum publikácie: 10. 6. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2017

Je náhrada mzdy v čase koronakrízy, ktorú platí zamestnávateľ zamestnancom, zdaniteľným príjmom?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.