20 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 2. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ dostáva príspevky z projektu „Prvá pomoc“. Ako má postupovať, ak chce dať zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) a písm. b) Zákonníka práce a nechce čakať 2 mesiace nasledujúce po mesiaci, za ktorý bol príspevok poskytovaný? Musí vrátiť celú prijatú dotáciu od začiatku poskytovania tejto pomoci, príp. pomernú časť iba za daného zamestnanca alebo za celú firmu a za aké obdobie?

Dátum publikácie: 7. 7. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 6. 4. 2020

Zamestnávateľ v oblasti služieb zameranej na opravy strojov a zdvíhacích zariadení má 7 zamestnancov, vrátane 2 konateľov, a traja zamestnanci majú deti vo veku do 10 rokov. Jeden zamestnanec je na OČR v dôsledku zatvorenia predškolského zariadenia, v tomto prípade jasličiek a ostatní zamestnanci v mesiaci marec 2020 dostali mzdy v plnej, t. j.100 % výške. Avšak v dôsledku obmedzení ohľadne koronavírusu sa zamestnávateľovi znížili zákazky a aj platby za už vykonané služby, zákazníci ich neuhrádzajú. 

Dátum publikácie: 25. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ má nútene zatvorené prevádzky, niektoré v nákupných centrách má ešte stále zatvorené a výrazne mu klesli tržby. Pre splnenie získania príspevku pre zamestnávateľa je podmienka mať aj zaplatené dane. Zamestnávateľ ale nemá dostatok financií na zaplatenie splatnej DPH. V zmysle § 10 lex korony sa za daňový nedoplatok nepovažuje dlžná suma dane, ktorej lehota splatnosti uplynie počas obdobia pandémie a ktorú daňový subjekt zaplatí alebo odvedie do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Ak v zmysle § 10 lex korony sa za daňový nedoplatok nepovažuje dlžná suma dane atď., znamená to naozaj, že zamestnávateľ má daňový nedoplatok, a teda nemá dôvod žiadať o odklad správcu dane?

Dátum publikácie: 10. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ má 50 zamestnancov vo výrobe. Bol nútený od 1. 4. 2020 dohodnúť sa so zástupcami zamestnancov na vážnych prekážkach na strane zamestnávateľa tak, že firma bude z vážnych prevádzkových dôvodov vyplácať náhradu mzdy vo výške 60 % priemerného zárobku. Môže zamestnávateľ zamestnancom vyplácať minimálne 60 % priemerného zárobku, tak ako sa dohodli so zástupcami zamestnancov? Alebo im musí vyplatiť 80 % priemerného zárobku a minimálne min. mzdu 580 €, aby mal nárok na tento príspevok?

Dátum publikácie: 23. 4. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 6. 4. 2020

Je pravda, že ak bude zamestnávateľovi poskytnutý príspevok na podporu udržania zamestnanosti, nemôže zamestnávateľ zamestnancov, na ktorých bude príspevok poskytnutý, prepustiť z pracovného pomeru v priebehu 6 mesiacov? Ide o zamestnancov, ktorí sú ZŤP, pracujú v chránenej dielni a v krízovej situácii sú PN, OČR alebo za prekážku v práci na strane zamestnávateľa im zamestnávateľ poskytuje náhradu mzdy.

Dátum publikácie: 31. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 7. 2002

Zamestnávateľ vypláca šoférom paušálnu sumu stravné 80 €/mes. Jeden zamestnanec je PN od 7. 10. 2019 a v 11. mesiaci celý mesiac nemá žiaden iný príjem, patrí mu v tomto prípade paušálna čiastka za stravné 80 €? V pracovnom poriadku majú uvedené:

„...stravovanie vodičov... v paušálnej sume 80 €. Táto suma zamestnancovi prináleží aj v prípade, ak počas daného kalendárneho mesiaca bude čerpať dovolenku, bude dočasne práceneschopný, či bude uplatňovať prekážky v práci v zmysle § 141 Zákonníka práce...“   

Dátum publikácie: 11. 1. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2007

V roku 2017 pracovali zamestnanci v 7,5 hod. úväzku. Z tohto obdobia niektorým ostali nevyčerpané dovolenky. Vo februári 2018 prešli na 11,5 hod. úväzok: "krátky - dlhý týždeň". Nový nárok pri zmenenom úväzku je jasný. Zamestnávateľ urobil prepočet. Ako ale platiť starú dovolenku?

Dátum publikácie: 10. 1. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Zamestnancovi bol neplatne skončený pracovný pomer.

17. 8. 2018      Zamestnancovi bol ukončený pracovný pomer (okamžité skončenie – neospravedlnené absencie).

20. 8. 2018      Zamestnanec nastúpil na PN v ochrannej lehote.

2. 10. 2018      Zamestnávateľovi bolo doručené oznámenie o trvaní pracovného pomeru a ďalšom zamestnávaní.

Zamestnávateľ sťažnosti zamestnanca vyhovel, pričom mu určil deň nástupu/termín, kedy môže pokračovať (15. 10. 2018) a zároveň mu priznal nárok na náhradu mzdy od 2. 10. do 14. 10. 2018 podľa § 79 Zákonníka práce.

14. 10. 2018    Zamestnanec ukončil PN.

15. 10. 2018    Zamestnanec riadne nastúpil do práce.

1. Má zamestnanec nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN (od 20. 8. do 30. 8. 2018), a teda treba spätne zamestnancovi opraviť mzdu?

2. Má zamestnanec nárok na náhradu príjmu podľa § 79 Zákonníka práce, keď bol v danom období PN?

Dátum publikácie: 9. 11. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnávateľ do 30. 4. 2018 zamestnával zamestnancov na plný klasický úväzok 8 hod/1 deň. Od 1. 5. 2018 prešiel zamestnávateľ na nepretržitú prevádzku a zamestnanci X majú 7,5 hod. úväzok jedna zmena, resp. zamestnanci Y majú 7,6 hod úväzok.

Ako správne postupovať pri prepočte zostatku dovoleniek?

Dátum publikácie: 13. 7. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnankyňa je prijatá na zastupovanie počas materskej a rodičovskej dovolenky inej zamestnankyne v pričlenenej organizačnej jednotke. Organizačná jednotka končí svoju činnosť z organizačných dôvodov a zamestnancom, ktorí tam pracujú, bude vyplatené odstupné. Zamestnankyni na materskej dovolenky bude odstupné vyplatené tiež. Má zamestnankyňa, ktorá zastupuje, tiež nárok na vyplatenie odstupného?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.