15 výsledkov
Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 10. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Zamestnancovi bola priznaná choroba z povolania. Na základe toho bol preradený na inú ľahšiu prácu. Vystavil sa mu dodatok k pracovnej zmluve, lekár odsúhlasil novú prácu. Odmeňovanie zostalo pôvodné, teda hod. mzda 4 € + odmeny. Na predchádzajúcej pracovnej pozícii mal každý mesiac priznané aj odmeny. Keďže toto je manuálne jednoduchá práca, zamestnávateľ ho chce odmeňovať len hodinovou sadzbou bez odmien. Je to správne alebo mu musí doplácať do priemerného zárobku?

Dátum publikácie: 12. 8. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 4. 4. 2020

Aké práva (možnosti) má zamestnávateľ (napr. kaviareň) ohľadne vyplácania mzdy zamestnancom počas zákazu otvorenia prevádzky? V rámci opatrení voči šíreniu koronavírusu je povinne zatvorená kaviareň (zamestnávateľ – SZČO) a nemá možnosť ďalej prideľovať prácu zamestnancom ani vo forme home office.

Dátum publikácie: 7. 7. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 6. 4. 2020

Zamestnávateľ v oblasti služieb zameranej na opravy strojov a zdvíhacích zariadení má 7 zamestnancov, vrátane 2 konateľov, a traja zamestnanci majú deti vo veku do 10 rokov. Jeden zamestnanec je na OČR v dôsledku zatvorenia predškolského zariadenia, v tomto prípade jasličiek a ostatní zamestnanci v mesiaci marec 2020 dostali mzdy v plnej, t. j.100 % výške. Avšak v dôsledku obmedzení ohľadne koronavírusu sa zamestnávateľovi znížili zákazky a aj platby za už vykonané služby, zákazníci ich neuhrádzajú. 

Dátum publikácie: 27. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ chce čerpať príspevok na úhradu časti mzdy zamestnanca podľa Opatrenia č. 3 na podporu zamestnávateľov zasiahnutých MS. V mesiacoch marec a apríl 2020 boli niektorí zamestnanci podľa § 142 Zákonníka práce, odsek 3 a 4 z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa doma. Zamestnávateľ im vyplácal 100 % mzdu v mesiaci marec a v mesiaci apríl 75 % mzdu po dohode so zástupcami zamestnancov. Je možné na týchto zamestnancov čerpať príspevok na úhradu časti mzdy?

Dátum publikácie: 25. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ bude za mesiac marec 2020 žiadať o finančný príspevok na podporu udržania zamestnanosti podľa Opatrenia 3B. Môže žiadať o príspevok za marec aj na zamestnancov, ktorí skončia pracovný pomer:...

Dátum publikácie: 25. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Má zamestnávateľ nárok na príspevok na zamestnanca podľa opatrenia 3B za mesiac marec 2020, ak zamestnanec dal sám výpoveď k 4. 5. 2020, alebo v druhom prípade, ak zamestnávateľ dá okamžitú výpoveď zamestnancovi pre alkohol na pracovisku taktiež k 4. 5. 2020, teda ešte pred podaním žiadosti o príspevok?

Dátum publikácie: 6. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 17. 4. 2020

Môže personálna agentúra žiadať o príspevok na náhradu mzdy 80 %, do ktorej kategórie patrí?

Dátum publikácie: 25. 7. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom finančný benefit vo forme finančnej podpory pôžičky (príspevok). V pravidlách poskytovania benefitov je uvedené:

„V prípade skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca alebo dôvodného prepustenia zamestnanca má zamestnanec povinnosť vrátiť príspevok spoločnosti vo výške príspevku poskytnutého v posledných 24 mesiacoch pred skončením pracovného pomeru. V prípade trvania pracovného pomeru viac ako 2 roky nemusí zamestnanec tento príspevok vrátiť.“

Finančnú podporu pôžičky zamestnancom zamestnávateľ poskytuje mesačne v hrubom, t. j. je predmetom zdanenia a zákonných odvodov na zdravotné a sociálne poistenie (zamestnanca aj zamestnávateľa).

Povinnosť zamestnanca vrátiť príspevok má záujem ošetriť legislatívne dohodou o finančnej podpore pôžičky.

1. Môže zamestnávateľ vrátenie poskytnutého príspevku (pri porušení podmienok) realizovať z hrubej mzdy zamestnanca mínusovou položkou v hrubom?

Napríklad: zamestnanec má základnú hrubú mzdu 800 eur, mesačne mu zamestnávateľ poskytuje finančnú podporu pôžičky 20 eur, t. j. jeho hrubý mesačný príjem celkom je 820 eur. Zamestnanec skončil pracovný pomer po 1 roku, príspevok mu bol poskytovaný 6 mesiacov (t. j. vo výške 6 * 20 eur = 120 eur). Pri zúčtovaní poslednej mzdy sa môže vrátenie príspevku realizovať nasledovne:

Základná hrubá mzda 800 eur

Finančná podpora pôžičky – 120 eur (vrátane príspevku za 6 mesiacov)

Hrubý príjem celkom 680 eur

2. Alebo sa má realizovať vrátenie finančnej podpory pôžičky formou zrážky zo mzdy, t. j. z čistej mzdy zamestnanca?

V tomto prípade znížené o zaplatenú daň a sociálne a zdravotné odvody zamestnanca (20 * 13,4 % odvody = 2,68 eura a 20 * 19 % daň = 3,8). To znamená že mesačná podpora pôžičky pre zamestnanca v čistom je 20 – 2,68 – 3,8 = 13,52 eura * 6 mesiacov poskytovania podpory = 81,12 eura.

Týchto 81,12 eura by bolo realizovaných zrážkou z čistej mzdy zamestnanca?

Dátum publikácie: 18. 7. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2008

Ako riešiť stravu zamestnancov v jednoduchom účtovníctve, ak sú zamestnaní priamo v reštauračnom zariadení a zamestnávateľ im poskytuje stravu (nekupuje stravné lístky)? Je správny postup, ak sa im spočíta strava za mesiac a jednotlivo každému zamestnancovi sa zrazí 45 % ako zo stravného lístka a táto suma sa uvedie ako zrážka vo výplatnej páske? Celá táto suma, ktorá je zrazená na výplatnej páske, sa postúpi účtovníčke a tá ju rozúčtuje na DPH a odvedie na výstupe? Výdavok sa reálne neúčtuje.

Dátum publikácie: 9. 1. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Pred koncom roka chce zamestnávateľ vyplatiť zamestnancom v hotovosti príspevok na regeneráciu pracovnej sily zo sociálneho fondu. Môže si do podmienok vyplatenia uviesť napr. „je v stave k 1. 12. príslušného roka“, krátenie príspevku vo výške 1/12 za každý neodpracovaný mesiac ? Napr. zamestnanci, ktorí boli zamestnaní na dobu určitú v priebehu roka a nebudú v stave k 1. 12., nedostanú odmenu vôbec, bude to v súlade s platnou legislatívou?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.