21 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

tt_4-ludia-so-smajlikami.jpg

Mzdové hodnotenie zamestnancov nie je vždy postavené na princípoch antidiskriminácie a nezriedka sa stretávame s tým, že dvaja zamestnanci, ktorých výkon práce je identický, nie sú odmeňovaní rovnakou mzdou. Je vôbec povinnosťou zamestnávateľa takýto princíp hájiť a dodržiavať?

iStock_000002572349Small.jpg

Zákonník práce na prvé oboznámenie sa upravuje dva inštitúty, ktoré sú si navzájom veľmi podobné a môžu v praxi spôsobiť problém, ak sa na výplatný termín mzdy budeme pozerať ako na splatnosť mzdy. V skutočnosti tomu však môže byť inak.

iStock_000009960745XSmall.jpg

Minimálna mzda pre rok 2014 bude 352 eur mesačne a 2,023 eura na odpracovanú hodinu. Sociálni partneri sú nespokojní: odborári chceli zvýšenie aspoň o 8 %, zamestnávatelia sa cítia podvedení, veď sa ťažko zmierovali s predpokladaným „povinným“ zvýšením o 2,4 % a teraz musia kalkulovať s rastom o 4,23 %. Čo na to azda najväčší zamestnávateľ – štát? Môžu sa radovať aj zamestnanci štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií a civilní štátni zamestnanci?

iStock_000001999905XSmall.jpg

Tak si nám vláda ťapla po vrecku (cudzom) a 2. októbra 2013 rozhodla o zvýšení sumy minimálnej mzdy pre rok 2014 na 352 eur mesačne. V časoch, kedy sa nevie, či v danom roku bude dosť práce aspoň pre tých, ktorí ju majú tohto roku, je zvýšenie o 13,40 eura mesačne, teda o viac ako 4,23 %, dosť neštandardným krokom. Možno zatlieskať rozhodnutiu a odvahe vlády? Skúsme sa zamyslieť nad skrytými dôsledkami, ktoré zrejme ani zodpovední nechcú vidieť.

stockxpertcom_id20575581_jpg_eaa705250263f831ce7ab1d84c04bed1.jpg

V poslednej „sviatočne“ ladenej tematickej časti sa pokúsime zodpovedať najmä na otázky nezmenových zamestnancov, ktorí neočakávane musia vo sviatok pracovať „takmer za deravý groš“, prečo táto práca nie je súčasne aj prácou nadčas. A tiež, v ktorých prípadoch dochádza skutočne k súbehu práce vo sviatok s prácou nadčas.

iStock_000007816656XSmall.jpg

Viaceré sumy štátnej pomoci a podpory sú jednotné pre všetkých. Je to však spravodlivé vzhľadom na rozdielnu výšku príjmov a nákladov na život v jednotlivých regiónoch Slovenska? Ten, kto zarába mierny nadpriemer a žije napríklad v Bratislave, je znevýhodnený pri hypotéke, PN-ke či rodičovskom príspevku.

iStock_000010995864XSmall.jpg

Zákonník práce kompenzuje zamestnancovi stratu nároku na mzdu za čas sviatku, resp. mu garantuje nekrátenú mesačnú mzdu za deň sviatku, kedy nepracoval. Vinou zamestnanca sa však môže stať, že ten „zo zákona“ stratí nárok na náhradu ušlej mzdy alebo na mzdu za sviatok. Pozor preto na takúto možnosť!

iStock_000004629609Medium.jpg

Pozdravujem všetkých zo slnečných púpav. Mám dovolenku, a tak oddychujem a píšem... Zachcelo sa mi slniečka, ničnerobenia, a tak som svojmu šéfovi oznámila, že si beriem pár dní voľna, že si beriem dovolenku. Môj šéf súhlasil, samozrejme... (úctivý služobníček her director...). Ale to „samozrejme“ nie je u každého zamestnávateľa samozrejmosťou. Môj predchádzajúci šéf by sa pri situácii, keď by som si uňho na koberčeku žiadala dovolenku, zhrbil ešte viac ako obvykle, prižmúril by oči a s úškrnom na tvári by ma odpálil ako golfovú loptičku na ihrisku... Nie a von! Prečo?

iStock_000002474996XSmall.jpg

Za prácu vo sviatok má zamestnanec zákonný nárok na mzdové zvýhodnenie minimálne vo výške 50 % svojho priemerného zárobku. Nemusí však tomu tak byť v každom prípade, resp. nie každý zamestnanec má nárok na toto zvýhodnenie.

iStock_000020653972XSmall.jpg

Pre skupinu zamestnancov pracujúcich v rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase na päť pracovných dní v týždni je sviatok skutočne sviatkom, teda aj reálne dňom pracovného pokoja. Takýto zamestnanec na rozdiel od zmenového zamestnanca nielenže vo sviatok (obrazne aj skutočne) „sedí doma“, ale ešte za to odpočívanie berie aj peniaze!

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.