35 výsledkov
Dátum publikácie: 11. 10. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Firma chce vyplatiť v hotovosti/na účet peniaze mužovi nebohej zamestnankyne formou daru. Je daný príjem oslobodený od zdanenia? Prípadne treba pripraviť nejakú zmluvu alebo existuje ešte nejaká iná alternatíva?

Dátum publikácie: 20. 7. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnankyňa má v užívaní služobný byt. Nájom hradí firma, túto čiastku zamestnankyni zdaňuje mesačne ako nepeňažný príjem. Zamestnankyni sa byt menil, a to ešte k 1. 1. 2019, v novom byte je vyšší nájom o 400 €. Zamestnávateľ však naďalej zdaňoval pôvodnú sumu. Tejto zamestnankyni vykonal aj ročné zúčtovanie dane 2019 a tiež podal Hlásenie za rok 2019. Ako dať túto situáciu ohľadom dane a poistného do poriadku, aby bolo všetko v súlade so zákonom?

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 21. 11. 2019
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2018

Zamestnávateľ prijal faktúru (od osoby, ktorá poskytuje stravovacie služby) za obedy pre zamestnancov s DPH (napr. 1 000 + 200 = 1 200 eur). Príspevok zamestnávateľa zo sociálneho fondu je 300 eur za všetkých zamestnancov. Môže zamestnávateľ uplatniť DPH z prijatej faktúry na celú čiastku, t. j. 200 eur alebo iba zo sumy 700 eur, t. j. 140 eur? Je príspevok zo sociálneho fondu bez odvodov a daní? Firma nakupuje pre zamestnancov aj darčekové poukážky, ktoré hradí zo sociálneho fondu. Podliehajú tieto poukážky u zamestnancov zdaneniu a odvodom?

Dátum publikácie: 20. 8. 2019
Autor: Ing. Martina Oravcová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Ak zamestnávateľ usporiada posedenie alebo výročné porady so zamestnancami, na ktorých sa podáva občerstvenie, ide o nepeňažný príjem každého prítomného zamestnanca, ktorý podlieha daňovej a odvodovej povinnosti? Postupuje sa rozdielne, ak sa takéto výdavky uhradia z nákladov zamestnávateľa alebo zo sociálneho fondu?

Dátum publikácie: 12. 6. 2019
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 9. 2011

Patrí nepeňažný príjem do hrubej mzdy - napríklad darčekové kupóny, z čoho sa platia aj odvody, aj dane?

Dátum publikácie: 17. 5. 2019
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Zamestnanec používa služobné motorové vozidlo na súkromné účely, platí odvody a daň z 1 % vstupnej ceny auta. Zaradenie motorového vozidla do užívania bolo k dátumu 30. 11. 2011. Od akého dátumu (mesiac a rok) prestane platiť odvody a daň?

Dátum publikácie: 12. 11. 2018
Autor: Ing. Martina Oravcová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Zamestnávateľ zamestnáva cudzincov z tretích krajín. V zmysle platnej legislatívy je im povinný zabezpečiť a uhradiť ubytovanie. Je hodnota poskytnutého bezplatného ubytovania nepeňažným príjmom zamestnancov a podlieha dani z príjmov, zdravotným a sociálnym odvodom?

Dátum publikácie: 17. 10. 2018
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2015

Zamestnanec sa od 1. 6. 2018 zapojil do skupinového poistenia Generali, ktoré spoločnosť poskytuje zamestnancom. Zamestnancovi treba každý mesiac dodaniť sumu poistného 40,55 €. Podlieha táto čiastka aj odvodom?

Dátum publikácie: 26. 7. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Postupuje zamestnávateľ správne, ak z príspevku zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie platí preddavok na daň? Je príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie súčasťou hrubej mzdy v prvom riadku potvrdenia o zdaniteľných príjmoch?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.