30 výsledkov
Dátum publikácie: 5. 3. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Je aj finančný príspevok poskytnutý zamestnancovi zo sociálneho fondu na stravu oslobodený od odvodov a dane?

Dátum publikácie: 9. 2. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 6. 2. 2021

Zamestnávateľ v Príkaze riaditeľa nariadil zamestnancom po návrate z pracovnej cesty alebo dovolenky v zahraničí absolvovať 5-dňovú karanténu formou home office a absolvovať test na Covid-19. Test bude preplácať zamestnávateľ. Bude sa tento test považovať za benefit zamestnanca, a to aj v prípade, že ho bude musieť podľa Príkazu riaditeľa absolvovať viackrát? Ak sa takýto test bude považovať za benefit zamestnanca, tak to bude podliehať odvodom a zdaneniu?

Dátum publikácie: 2. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 13. 7. 2020

UPSVaR poskytne zamestnávateľovi v rámci projektu na podporu zamestnávania v poľnohospodárstve podľa § 54 ods. 1 písm. b) zákona o službách zamestnanosti príspevok na odvody v plnej výške odvodov. Príspevok na odvody zamestnanca je potom zamestnávateľ v nasledujúcom mesiaci povinný vyplatiť zamestnancovi. Akému zdaneniu a odvodovému zaťaženiu bude podliehať tento príspevok zamestnancovi vyplatený v jeho mzde v nasledujúcom mesiaci?

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 21. 11. 2019
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2018

Zamestnávateľ prijal faktúru (od osoby, ktorá poskytuje stravovacie služby) za obedy pre zamestnancov s DPH (napr. 1 000 + 200 = 1 200 eur). Príspevok zamestnávateľa zo sociálneho fondu je 300 eur za všetkých zamestnancov. Môže zamestnávateľ uplatniť DPH z prijatej faktúry na celú čiastku, t. j. 200 eur alebo iba zo sumy 700 eur, t. j. 140 eur? Je príspevok zo sociálneho fondu bez odvodov a daní? Firma nakupuje pre zamestnancov aj darčekové poukážky, ktoré hradí zo sociálneho fondu. Podliehajú tieto poukážky u zamestnancov zdaneniu a odvodom?

Dátum publikácie: 20. 8. 2019
Autor: Ing. Martina Oravcová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Ak zamestnávateľ usporiada posedenie alebo výročné porady so zamestnancami, na ktorých sa podáva občerstvenie, ide o nepeňažný príjem každého prítomného zamestnanca, ktorý podlieha daňovej a odvodovej povinnosti? Postupuje sa rozdielne, ak sa takéto výdavky uhradia z nákladov zamestnávateľa alebo zo sociálneho fondu?

Dátum publikácie: 11. 2. 2019
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2015

Zamestnávateľ zo svojho rozpočtu prepláca zamestnancom vstupenky na kultúrne podujatia. Má ich zdaniť, prípadne zaplatiť odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne?

Dátum publikácie: 9. 11. 2018
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2004

Zamestnankyňa poberá odmenu za prácu v odbornej komisii, z ktorej sa platia všetky odvody a je prihlásená do Sociálnej poisťovne i zdravotnej poisťovne ako bežný zamestnanec. Zároveň je na materskej dovolenke a aktuálne prechádza na rodičovskú dovolenku. Okrem toho má aj hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľa. Má nahlásené prerušenie poistenia od začiatku poberania rodičovskej dovolenky. Zo Sociálnej poisťovne má zamestnávateľ informáciu, že by zamestnankyňa mala platiť všetky odvody, hoci je na rodičovskej dovolenke, a teda je v stave prerušenia poistenia. Softvér však umožní spracovať mzdy s plnými odvodmi, len keď zamestnávateľ nezaeviduje rodičovskú dovolenku. Mal by zamestnávateľ zrušiť prerušenie poistenia? Ako má zamestnávateľ postupovať?

Dátum publikácie: 21. 9. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Aký dôsledok budú mať vyplatené dividendy za rok 2016 a 2017 z vlastnej s. r. o., kde konateľ je aj zamestnanec a dividendy budú vyplatené počas obdobia poberania materského a následne poberania rodičovského príspevku?

Dátum publikácie: 14. 9. 2018
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2011

Zamestnankyni nebola priznaná materská dovolenka z dôvodu nesplnenia podmienok poistenia. Odo dňa narodenia dieťaťa je na rodičovskej dovolenke. Má v takomto prípade nárok na dovolenku?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.