2 výsledky

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 5. 5. 2020
Autor: JUDr. Petra Beznosková
Právny stav od: 31. 3. 2020

Ak zamestnávateľ nebude postupovať správne pri podávaní si žiadosti o príspevok podľa Opatrení SR na udržanie zamestnanosti za mesiac marec, bude si môcť požiadať o príspevok v ďalších mesiacoch?

Dátum publikácie: 9. 10. 2017
Autor: Ing. Anna Mackovičová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Zamestnanec skončil pracovný pomer k 30. 6. 2017. Od 1. 7. 2017 mu bude 4x za obdobie 12 mesiacov vyplácaná peňažná náhrada podľa § 83a Zákonníka práce (obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru). Peňažná náhrada bude vyplácaná vo výplatnom termíne za 9/2017, za 12/2017, za 3/2018 a za 6/2018. Sociálna poisťovňa zamestnávateľa informovala, že má zamestnanca prihlásiť ako zamestnanca s nepravidelným príjmom na obdobie od 1. 7. 2017 do 30. 6. 2018 a že odvody sa budú rozpočítavať vo Výkaze poistného a príspevkov na predošlé mesiace, teda pri vyplácaní za 9/2017 sa vo výkaze za 10/2017 rozpočítajú na mesiace 7/2017; 8/2017; 9/2017, pri výplate za 12/2017 sa rozpočítajú na mesiace 10/2017; 11/2017 a 12/2017 atď. Je to tak správne? Nemalo by sa pri výplate za 12/2017 rozpočítať na obdobie 7/2017 až 12/2017 (t. j. na 6 mesiacov)? Ako to bude vo Výkaze poistného a príspevkov v r. 2018?

Je uvedený zamestnanec počítaný do evidenčného počtu zamestnancov?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.