34 výsledkov
Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 5. 1. 2022
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2018

Ako dlho musí zamestnávateľ uchovávať rodný list dieťaťa, potvrdenia o návšteve školy – pre potreby uplatňovania daňového bonusu, sobášny list za predpokladu, že si zamestnanec uplatňuje nezdaniteľnú časť a za predpokladu, že si zamestnanec neuplatňuje nezdaniteľnú časť na manželku? Stačí 10 rokov? Mzdový list sa archivuje 50 rokov a tam je tiež uvedená výška daňového bonusu, nie je potrené to teda archivovať až 50 rokov (ako podklad k výpočtu)?

Dátum publikácie: 25. 11. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 7. 2021

Spôsob výpočtu výšky prvej pomoci za mesiac júl 2021 - opatrenie 3A: Zamestnanec je na prekážke v práci na strane zamestnávateľa a má vyplatenú náhradu mzdy vo výške 80 % priemerného zárobku. Pri 7,5 hod. prekážke a priemernej hodinovej mzde 6 € zamestnanec dostane 36 € (7,5 * 6 * 80 %). Zamestnávateľ žiada úrad práce o preplatenie výdavkov za mesiac júl 2021 vo výške vyplatenej náhrady mzdy, teda sumu 36 € v zmysle projektu „Prvá pomoc“ platného od 1. 7. 2021 podľa opatrenia 3A pri Fáze 1. Úrad práce však preplatí z uvedenej sumy len 80 %, čiže 28,80 € (36 * 80%). Na základe akého predpisu (opatrenia, usmernenia) úrad práce nepreplatí zamestnávateľovi náhradu mzdy vo výške 80 %, čiže sumu 36 €, ale uvedenú sumu ešte zníži výpočtom 80 % z 36 € a preplatí zamestnávateľovi len 28,80 €?

Dátum publikácie: 25. 5. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 11. 2015

Kedy vzniká povinnosť vypracovania registratúrneho poriadku a plánu (je ešte povinnosť predkladania na schválenie štátnemu archívu)? Kedy stačí vypracovať iba internú smernicu „Uchovávanie, ochrana a vyraďovanie písomností spoločnosti“?

Dátum publikácie: 16. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 30. 10. 2020

Fyzická osoba je evidovaná na úrade práce a bude od 1. 4. 2021 žiadať o SOS pomoc. Môže sa zamestnať na dohodu na 2 hodiny denne, platí stále 40 dní, neovplyvní to jej žiadosť o SOS pomoc?

Dátum publikácie: 19. 1. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 4. 1. 2021

SZČO prišla výzva na vrátenie celej dotácie Prvá pomoc cca 1 900 €, pretože mala živnosť aj v roku 2017, s odôvodnením, že to nie je jej prvá živnosť. Pre Prvú pomoc plus od 1. 12. 2020 platí, že na odvodové prázdniny majú nárok iba SZČO, ktoré prvýkrát začali podnikať r. 2019-2020. Ako by mala SZČO argumentovať, že v prvej vlne pomoci sa podmienka „prvýkrát“ neuvádzala?

Dátum publikácie: 18. 1. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 28. 10. 2020

Môže s. r. o. požiadať o POMOC PLUS, keď na jedno IČO má dve činnosti: gastro+hotel prevádzku aj fotovoltaiku? Na daňovom priznaní je SK NACE fotovoltaiky ako hlavná činnosť.

Dátum publikácie: 2. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 13. 7. 2020

UPSVaR poskytne zamestnávateľovi v rámci projektu na podporu zamestnávania v poľnohospodárstve podľa § 54 ods. 1 písm. b) zákona o službách zamestnanosti príspevok na odvody v plnej výške odvodov. Príspevok na odvody zamestnanca je potom zamestnávateľ v nasledujúcom mesiaci povinný vyplatiť zamestnancovi. Akému zdaneniu a odvodovému zaťaženiu bude podliehať tento príspevok zamestnancovi vyplatený v jeho mzde v nasledujúcom mesiaci?

Dátum publikácie: 12. 10. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2005

Ako sa vypočíta počet pracovníkov v ročných pracovných jednotkách (RPJ) na účely určenia kategórie podniku?

Dátum publikácie: 7. 9. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2015

Spoločnosť A zamestnáva ľudí a vykoná pre spoločnosť B napr. stavebné práce, krajčírske práce, účtovné práce a následne spoločnosť B predá svoje služby spoločnosti C (alebo FO). Medzi spoločnosťou A a spoločnosťou B môže byť zmluva o „zapožičaní zamestnancov“ alebo o poskytnutí služby alebo ako sa to dá ošetriť?

Dátum publikácie: 25. 6. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 17. 5. 2020

Môže zamestnávateľ žiadať príspevok od štátu pri poklese tržieb podľa Opatrenia č. 3B aj na zamestnancov, ktorí majú ku dňu 21. 5. 2020 pracovné zmluvy na dobu určitú do 30. 6. 2020, a nie je isté, či sa im bude pracovný pomer predlžovať?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.