7 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 17. 9. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2010

Pracovný pomer u zamestnankyne je uzatvorený v Maďarsku, pracuje pre maďarskú spoločnosť štvrtý rok. Odvody sú zabezpečené v zmysle maďarskej legislatívy. Je zamestnaná v trvalom pracovnom pomere na dobu neurčitú. V roku 2022 plánuje mať dieťa. Kde bude žiadať o materský príspevok, prípadne náhrady počas práceneschopnosti?

Dátum publikácie: 21. 5. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Zamestnankyňa, ktorá má pracovný pomer od r. 2018, plánuje otehotnieť a chcela by si navýšiť materskú. Uvažuje nad možnosťou, že by uzatvorila popri TPP aj dohodu o pracovnej činnosti, zatiaľ len na nízku sumu, aby zbierala potrebné dni na nemocenské poistenie. Po otehotnení a uplynutí nejakého času by túto dohodu ukončila a za pár dní by uzatvorila novú dohodu s vyššou sumou. Z tejto dohody po uplynutí min. 90 kalendárnych dní by nastúpila na materskú. Bude sa jej materská počítať z TPP a zároveň aj z tejto dohody?

Dátum publikácie: 25. 3. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2018

Fyzická osoba, zatiaľ zamestnanec, skončí 29. 2. 2020 pracovný pomer. Má uzavretý rámcový kontrakt na hodnotenie projektov s Európskou komisiou. Možno to bude jednorazový príjem. Môže sa zaevidovať na úrade práce alebo z dôvodu uzavretia kontraktu a možného príjmu o niekoľko mesiacov si má platiť preddavky na zdravotné poistenie ako dobrovoľne nezamestnaná osoba?

Dátum publikácie: 10. 1. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Zamestnancovi bol neplatne skončený pracovný pomer.

17. 8. 2018      Zamestnancovi bol ukončený pracovný pomer (okamžité skončenie – neospravedlnené absencie).

20. 8. 2018      Zamestnanec nastúpil na PN v ochrannej lehote.

2. 10. 2018      Zamestnávateľovi bolo doručené oznámenie o trvaní pracovného pomeru a ďalšom zamestnávaní.

Zamestnávateľ sťažnosti zamestnanca vyhovel, pričom mu určil deň nástupu/termín, kedy môže pokračovať (15. 10. 2018) a zároveň mu priznal nárok na náhradu mzdy od 2. 10. do 14. 10. 2018 podľa § 79 Zákonníka práce.

14. 10. 2018    Zamestnanec ukončil PN.

15. 10. 2018    Zamestnanec riadne nastúpil do práce.

1. Má zamestnanec nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN (od 20. 8. do 30. 8. 2018), a teda treba spätne zamestnancovi opraviť mzdu?

2. Má zamestnanec nárok na náhradu príjmu podľa § 79 Zákonníka práce, keď bol v danom období PN?

Dátum publikácie: 8. 11. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2011

Na základe údajov zo zdravotnej poisťovne o výsledku RZZP za rok 2016 chýba v zozname zamestnancov údaj na zamestnanca, ktorý v 5/2017 zomrel. Stanovisko zdravotnej poisťovne je, že v zmysle zákona sa zomretému RZZP nevykonáva, pretože nie je doručiteľné. Je toto bežný stav? Zamestnávateľovi a aj zamestnancovi by vznikol preplatok na poistnom, ktorý nie je nárokovateľný? Ak majú dediči povinnosť vykonať daňové priznanie, nejde takýto preplatok aj do dedičského konania?

Dátum publikácie: 6. 10. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2017

Má zamestnankyňa zamestnaná späť na pracovný pomer po skončení materskej a tiež poberá rodičovský príspevok nárok na OČR? Nezruší sa jej rodičovský príspevok poberaný zo Sociálnej poisťovne, keďže pri čerpaní OČR by mala dve sociálne dávky (aj rodičovský, aj OČR)? Ako jej to má zamestnávateľ prerušiť, resp. nahlásiť do Sociálnej poisťovne alebo si to musí ona sama nahlásiť na úrady (zdravotné a sociálne)?

Dátum publikácie: 12. 2. 2016
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Zamestnávateľ zamestnáva cca 80 pracovníkov a vzniká mu povinnosť zamestnávať osoby so zdravotným postihnutím (80 x 0,032 = 2,56, zaokr. 3 zamestnancov).

Keďže takýchto zamestnancov nezamestnáva, má 2 možnosti:

  1. zadať zákazku chránenej dielni alebo pracovisku,
  2. odviesť platbu do ŠR.

1. Je priložený výkaz správny pre rok 2015 a treba ho vyplniť do 31. 3. 2016?
2. Je priemerná cena práce za rok 2014, ktorá sa použije pri vyplnení priloženého výkazu, 1 132,96 €?
3. Ak je suma odobratia služieb od organizácií, ktoré majú štatút chránenej dielne, resp. pracoviska, vyššia ako 3-násobok povinného odvodu, akú sumu uviesť vo výkaze v časti C3?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.