Vyhľadávanie > Blog > Pracovný pomer
57 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

tt_skupina-ludi.jpg

Každý je nahraditeľný. To je obľúbené slovné spojenie niektorých manažérov. A – je pravdivé. Pokiaľ sa však používa príliš často, firme to neprospieva. Podiel pracovníkov, ktorí nedobrovoľne, ale aj dobrovoľne opúšťajú zamestnávateľa vyjadruje fluktuácia. Pozrime sa bližšie na čísla, ktoré ju vyjadrujú.

tt_check-znak-na-ceste.jpg

Zrejme každému je známa poučka o tom, že cesta do práce a cesta z práce domov sa nepovažuje za plnenie pracovných úloh, a teda sa nezapočítava do pracovného času. Môže však existovať situácia, kedy toto základné pravidlo platiť nebude?

tt_sef-ukazuje-zene.jpg

Nedávny prípad, ktorý som riešil, ma zaujal z jedného dôvodu, a ním je práve prekvapujúca nevedomosť zamestnávateľov ohľadne ich povinností pred prijatím zamestnanca do práce. Najmä tých, ktoré sa nazývajú antidiskriminačnými povinnosťami.

iStock_000002043555Medium.jpg

Doručovanie úkonov v pracovnom práve je inštitút, ktorý si zaslúži neustálu pozornosť. Pri jeho realizácii totiž nastávajú pochybenia, na ktoré poukážem a v prípade, že sa ich vyvaruje každý z účastníkov týchto právnych vzťahov, urobí dôležitý krok k platnosti svojich úkonov.

iStock_000005865498XSmall.jpg

Zamestnanec, ktorý poruší počas pracovnej neschopnosti liečebný režim, riskuje okrem iných následkov aj ukončenie pracovného pomeru. Síce si poviete, že to je predsa netradičná forma riešenia porušenia liečebného režimu, ale netreba ju podceňovať. Navyše by mala zaznieť aj otázka – A čo ochranná doba?

tt_tehotna-zena.jpg

Postavenie zamestnankyne, ktorá je okrem tohto pracovnoprávneho statusu aj tehotná, so sebou prináša viacero nových práv a povinností. Je však v tejto súvislosti možné, aby sa takáto zamestnankyňa dostala do rozporu s dobrými mravmi pri výkone svojich práv?

tt_boss-a-podriadeni.jpg

V každodennom živote zamestnancov sa udeje neúmerné množstvo pokynov a rozhodnutí nadriadených, ktoré nie vždy sú vnímané ako rozumné. Snáď by sa našiel aj iný, pejoratívny a expresívny výraz, avšak otázka znie, do akej miery je možné takýto nerozumný pokyn nadriadeného ignorovať.

tt_4-ludia-so-smajlikami.jpg

Mzdové hodnotenie zamestnancov nie je vždy postavené na princípoch antidiskriminácie a nezriedka sa stretávame s tým, že dvaja zamestnanci, ktorých výkon práce je identický, nie sú odmeňovaní rovnakou mzdou. Je vôbec povinnosťou zamestnávateľa takýto princíp hájiť a dodržiavať?

iStock_000012726316XSmall.jpg

Zamestnanec si bez vedomia a súhlasu všetkých nahrá rozhovor, ktorý vedie a je zároveň aj kľúčom k poznaniu skutočných dôvodov výpovede pre tohto zamestnanca. Môže byť však takýto dôkaz pripustený aj v konaní o neplatnosť výpovede pred súdom?

iStock_000015145710XSmall.jpg

Národným športom je u nás hokej. A práve vášeň a radosť z tohto športu priviedla niektorých zamestnancov až k ukončeniu pracovného pomeru. Môže sa to vôbec stať? Je sledovanie hokeja počas pracovnej doby závažným problémom?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.