268 výsledkov
...
Dátum publikácie: 21. 10. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 9. 2017

Prechodom práv a povinností prechádzajú traja zamestnanci k zamestnávateľovi. Akou formou sa má zamestnancom oznámiť zmena zamestnávateľa?

Dátum publikácie: 11. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 7. 2003

Je možné okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom za hrubé porušenie pracovnej disciplíny z dôvodu dlhodobej neospravedlnenej absencie? Zamestnancovi zamestnávateľ po dvoch týždňoch zasiela výzvu na zdokladovanie neprítomnosti v práci s upozornením, že ak sa tak nestane, bude s ním okamžite skončený pracovný pomer. Ak zamestnanec nezdokladuje neprítomnosť alebo neprevezme list s výzvou a absencia naďalej trvá, môže byť s ním ukončený pracovný pomer podľa § 63 Zákonníka práce alebo treba opäť zaslať výzvu na porušenie pracovnej disciplíny?

Dátum publikácie: 7. 10. 2021
Autor: JUDr. Jana Kňazovická
Právny stav od: 1. 1. 2013

Z dôvodu predaja prevádzky k 31. 1. 2019 sa zrušilo pracovné miesto zamestnankyne, ktorej dňom 20. 8. 2021 končí rodičovská dovolenka a od 23. 8. 2021 bude práceneschopná. Je zamestnávateľ povinný ponúknuť zamestnankyni v rámci plnenia ponukovej povinnosti podľa § 63 ods. 2 Zákonníka práce prácu v inej svojej prevádzke? Môže jej odoslať výpoveď z pracovného pomeru aj počas soboty alebo nedele, ktoré nie sú u zamestnávateľa pracovnými dňami?

Dátum publikácie: 5. 10. 2021
Autor: JUDr. Jozef Lukajka, PhD., JUDr. Jozef Lukajka, PhD., advokát, Advokátska kancelária LUKAJKA & PARTNERS s. r. o.
Právny stav od: 1. 4. 2007

Zamestnávateľ zosobňujeme „manko“ zamestnancovi, ktorý pracuje v predajni, kde je spoločná hmotná zodpovednosť zamestnancov. Rozhodujúce obdobie je jún 2020 až jún 2021, teda zamestnávateľ berie do úvahy priemerný zárobok za I. štvrťrok 2021. Zamestnávateľ má zároveň zamestnanca, ktorý bol preradený na túto predajňu na týždeň v tomto rozhodujúcom období. Ako mu má zamestnávateľ vypočítať podiel na „manku“?

Dátum publikácie: 30. 8. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 8. 2014

Firma má zamestnancov, ktorí sú zaradení do 2. skupiny rizika prác. Noví zamestnanci absolvujú vstupnú lekársku prehliadku, sú to skladníci pracujúci aj na vysokozdvižných vozíkoch (VZV), administratíva, predavači. Je daňovým nákladom preplatenie vstupných lekárskych prehliadok všetkým novým zamestnancom?

Dátum publikácie: 19. 8. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Zamestnávateľ by chcel presunúť  delimitáciou (presun práv a povinností na inú spoločnosť) niektorých zamestnancov do novej spoločnosti. Títo zamestnanci majú v pôvodnej spoločnosti uzatvorené doplnkové dôchodkové sporenie – tretí pilier. Ako je to s prechodom zrážok na toto sporenie k novému zamestnávateľovi? Budú stačiť pôvodné zmluvy s dôchodcovskou spoločnosťou alebo je potrebné uzatvárať nové zmluvy?

Dátum publikácie: 16. 8. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 9. 2007

Zamestnanci jednej spoločnosti prejdú od 1. 7. 2021 pod iného zamestnávateľa prechodom práv a povinností. Akým spôsobom sa táto zmena oznamuje zamestnancom, v akej lehote a čo musí oznámenie obsahovať? Mzdové podmienky ostávajú zachované, je treba uzatvoriť nové pracovné zmluvy?

Dátum publikácie: 7. 7. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2009

Na základe plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím bolo zistené, že spoločnosť nezamestnáva dostatočný podiel občanov so zdravotným postihnutím. Úhradu za neplnenie povinného podielu spoločnosť realizovala na účet ÚPSVaR v danom meste. Ako zaúčtovať úhradu?

Dátum publikácie: 23. 6. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2003

Je povinnosťou zamestnávateľa archivovať výplatné pásky zamestnancov?

Dátum publikácie: 10. 5. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Člen štatutárneho orgánu – predseda predstavenstva – si chce fakturovať svoju odmenu za výkon činnosti štatutárneho orgánu – predsedu predstavenstva – zo svojej živnosti s textáciou „odmena za výkon člena predsedu predstavenstva“. Je uvedené správne [členom tohto štatutárneho orgánu je ako fyzická osoba a nie ako fyzická osoba – podnikateľ (SZČO)]?

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.