17 výsledkov
Dátum publikácie: 12. 10. 2018
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 6. 2018
Právny stav do: 30. 6. 2019

Spoločnosť poskytuje svojim zamestnancom stravné poukážky v hodnote 4,20 €. Do sociálnych nákladov (považuje ich za daňovo uznané) účtuje 55 % zo sumy stravného - do 31. 5. 2018 to bolo 2,48 €, od 1. 6. 2018 to je 2,64 €. Postupuje správne? Spoločnosť sa totiž stretla s názorom, že daňovo uznané náklady by mali byť len do výšky 55 % z hodnoty lístka, t. j. v prípade spoločnosti vo výške 2,31 €.

Dátum publikácie: 2. 10. 2018
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 1. 2018

Platí Memorandum o úprave platových pomerov zamestnancov v štátnej službe a niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme aj od 1. 9. 2018?

Dátum publikácie: 17. 9. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 5. 2018

Zamestnanci na prevádzke pracovali v máji aj počas sviatkov. Bežne vo sviatok nepracujú, majú nárok na ušlú mzdu za sviatok. Odpracovali v tieto dni po 12 hodín. Pracovná doba zamestnancov je 37,5 hod. týždenne. Podľa vnútornej internej smernice majú za prácu vo sviatok nárok na 100 % príplatok. Majú nárok aj na nadčasový príplatok za tento deň?

Dátum publikácie: 14. 9. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 5. 2018

Zamestnávateľ nebude postupovať podľa § 121 ods. 4 Zákonníka práce. Mzdu za nadčas bude vyplácať v mesiaci, kedy k práci došlo a nie až za čas čerpania náhradného voľna za nadčas. Ako má postupovať, ak zamestnanec bude pracovať nadčas vo sviatok a plánuje si zobrať náhradné voľno? Čo má zamestnávateľ vyplatiť v mesiaci, kedy nadčas vo sviatok nastal a čo má/nemá vyplatiť v mesiaci, kedy si nadčas vyčerpá? Za 1 hodinu nadčasu vo sviatok má nárok na 1 hodinu náhradného voľna alebo na dve hodiny, 1 hodina za sviatok a 1 hodina za nadčas?

Dátum publikácie: 9. 8. 2018
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Zamestnanec dostal od svojho zamestnávateľa finančný dar vo výške 200 €. Zamestnávateľ na potvrdení uviedol, že tento finančný dar podlieha dani z príjmov v zmysle § 5 zákona. Bude tento finančný dar zahrnutý medzi ostatné príjmy, ale bude oslobodený od dane, keďže jeho hodnota je nižšia ako 350 €?

Druhý zamestnanec dostal od Orange Slovensko, a. s. voucher k platobnej karte UniCredit v hodnote 429,50 €. Príjem z tejto výhry nad 350 € sa zahŕňa do ostatných príjmov podľa § 8?

Dátum publikácie: 9. 8. 2018
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 5. 2018
Právny stav do: 30. 6. 2019

Zamestnancom chce spoločnosť poskytovať stravu bezodplatne. Spoločnosť má priestory, kde si varí. Spoločnosť je mäsiarska firma, platiteľ DPH. Suroviny má k dispozícii a niečo si aj dokúpi. Môže jedlo poskytnúť zamestnancom zdarma alebo zamestnanci si musia zaplatiť aspoň časť? Ako je to s DPH? Ako postupovať pri účtovaní? 

Dátum publikácie: 7. 8. 2018
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 5. 2018

Zamestnávateľ zamestnáva okolo 52 zamestnancov, z toho 12 zamestnancov patrí pod čerpaciu stanicu, z ktorých 10 pracuje v nepretržitej prevádzke v sobotu, nedeľu a aj v noci. Môže zamestnávateľ uplatniť výnimku pre mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, nedeľu a nočnú prácu?

Dátum publikácie: 27. 7. 2018
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2018

Doba uchovávania – archivácie dochádzkových kníh je 3 roky?

Dátum publikácie: 16. 6. 2018
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 5. 2018

V organizácii (divadlo pre deti) niektorí zamestnanci pracujú pravidelne v nedeľu. Doteraz bolo v internom mzdovom predpise určené, že pre týchto zamestnancov sú poskytnuté dni pracovného pokoja v iných dňoch týždňa a nedeľa bola pre nich pracovný deň, takže sa im príplatky za nedeľu nevyplácali. Je možné takto postupovať aj naďalej po zmene Zákonníka práce alebo im jednoznačne patrí mzdové zvýhodnenie za nedeľu bez ohľadu na to, či je to ich pracovný deň a nie deň pracovného pokoja?

Dátum publikácie: 23. 5. 2018
Autor: JUDr. Eva Tináková (advokátska kancelária MAPLE & FISH)
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnanci sú vyslaní viackrát počas roka na služobnú cestu do Vietnamu na rozbeh dcérskej spoločnosti. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom mimoriadnu prémiu za každý deň pobytu vo Vietname (napr. aj za dni pracovného pokoja). Má sa uvedená prémia zohľadniť pri výpočte priemerného zárobku alebo sa táto prémia pri výpočte priemerného zárobku nebude zohľadňovať, keďže sa viaže na dni pobytu a nie na výkon práce?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.