15 výsledkov
Dátum publikácie: 19. 11. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnávateľ zamýšľa poskytnúť bonus pre zaočkovaných zamestnancov, a to finančnú odmenu napr. 100 eur na zamestnanca alebo aj losovanie o víkendový pobyt. Pri finančnej odmene predpokladá, že cena práce bude 135,20 eura, zamestnanec a zamestnávateľ zaplatí svoje odvody a daň, tzn. zostane mu 70,15 eura. Pri výhre víkendového pobytu by musel zaplatiť odvody a daň zo sumy poskytnutého pobytu alebo by zamestnávateľ mohol príslušnú sumu „nabruttovať“, tzn. zaplatiť za zamestnanca odvody?

Dátum publikácie: 30. 4. 2021
Autor: M.Sc. Ing. Kristína Žilínková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Ako ma postupovať zamestnávateľ, ktorého hlavný predmet činnosti je poskytovanie stravovania pre iných, z pohľadu svojich zamestnancov, keď má záujem poskytnúť im stravné bezodplatne? Aký základ z kalkulácie ceny jedla má zamestnávateľ využiť pre výpočet ceny jedla pre zamestnancov,  aká suma by mala byť vykázaná vo výplate zamestnancov ako nedaňový príjem, keď cena jedla je pre vlastných zamestnancov nižšia? Ako má viesť evidenciu voči týmto zamestnancom? Čo môže okrem príspevku zo sociálneho fondu ešte znížiť cenu stravného pre zamestnanca?

Dátum publikácie: 3. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 17. 4. 2020

Ak má zamestnávateľ Dohodu o poskytnutí finančného príspevku v rámci projektu "Prvá pomoc", žiadosť dáva len raz, ďalej dáva len výkaz. V prípade, že za niektorý mesiac "Prvá pomoc" vzhľadom na príjmy nepatrí, dáva prázdny výkaz alebo nič? Podobne je to aj u OČR „pandemické“. Ak už nemá dôvod žiadať OČR, dáva prázdny výkaz alebo nič, až kým nebude obdobie „Prvej pomoci“ ukončené?

Dátum publikácie: 7. 7. 2020
Autor: JUDr. Petra Beznosková
Právny stav od: 31. 3. 2020

Je zamestnávateľ oprávnený žiadať o príspevok na udržanie zamestnanosti aj za hodiny prekážok v práci? Ak zamestnanec pracoval 6 hodín a 2 hodiny poberal náhradu mzdy z titulu prekážok v práci na strane zamestnávateľa, môže si zamestnávateľ žiadať o príspevok za tie 2 hodiny?

Dátum publikácie: 7. 7. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 6. 4. 2020

Zamestnávateľ v oblasti služieb zameranej na opravy strojov a zdvíhacích zariadení má 7 zamestnancov, vrátane 2 konateľov, a traja zamestnanci majú deti vo veku do 10 rokov. Jeden zamestnanec je na OČR v dôsledku zatvorenia predškolského zariadenia, v tomto prípade jasličiek a ostatní zamestnanci v mesiaci marec 2020 dostali mzdy v plnej, t. j.100 % výške. Avšak v dôsledku obmedzení ohľadne koronavírusu sa zamestnávateľovi znížili zákazky a aj platby za už vykonané služby, zákazníci ich neuhrádzajú. 

Dátum publikácie: 8. 6. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 6. 2020

Kúpeľné zariadenie bolo v dôsledku COVID-19 zatvorené od poslednej dekády marca až do 31. 5. 2020. Zamestnávateľ žiadal o príspevok od ÚPSVaR za marec a apríl 2020 žiadosťou 3b – medziročný pokles tržieb. V období od 1. do 9. mája 2020 však zariadenie na základe príkazu MV SR fungovalo ako karanténne zariadenie...

Dátum publikácie: 27. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 23. 4. 2020

Zamestnávateľ chce čerpať príspevok na úhradu časti mzdy zamestnanca podľa Opatrenia č. 3 na podporu zamestnávateľov zasiahnutých MS. V mesiacoch marec a apríl 2020 boli niektorí zamestnanci podľa § 142 Zákonníka práce, odsek 3 a 4 z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa doma. Zamestnávateľ im vyplácal 100 % mzdu v mesiaci marec a v mesiaci apríl 75 % mzdu po dohode so zástupcami zamestnancov. Je možné na týchto zamestnancov čerpať príspevok na úhradu časti mzdy?

Dátum publikácie: 22. 3. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Môže zamestnávateľ zaplatiť zo sociálneho fondu knižnú publikáciu o zariadení a regióne, v ktorom pracujú, v sume 15 €, ak to dodatkom zapracuje do kolektívnej zmluvy?

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 12. 11. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke a od 1. 2. 2019 pracuje na dohodu o vykonaní práce. Z uvedenej dohody sa jej bude počítať materské (od 16. 4. 2019). Môže počas poberania materského pracovať na základe uvedenej dohody, ak by bol so zamestnávateľom spísaný dodatok k dohode, že príjem za vykonanú prácu jej bude vyplatený až po skončení poberania materského?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.