54 výsledkov
Dátum publikácie: 14. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Zamestnankyňa požiadala o príspevok na rekreáciu, kde predložila faktúru, ktorá je vystavená na meno manžela. Môže jej zamestnávateľ poskytnúť príspevok na rekreáciu?

Dátum publikácie: 13. 10. 2021
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 1. 3. 2021

Ak zamestnávateľ začne na základe výberu zamestnanca poskytovať zamestnancovi finančný príspevok na stravovanie namiesto stravovacej poukážky, je v danom prípade povinný zamestnancovi najprv zraziť príspevok zamestnanca do hodnoty stravného lístka a až následne mu vyplatiť finančný príspevok na stravovanie spolu s príspevkom na zabezpečenie stravovania poskytnutým z prostriedkov sociálneho fondu a aj s príspevkom zamestnanca na stravu?

Dátum publikácie: 17. 9. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 3. 2021

Ak zamestnanec dostal na začiatku mesiaca stravné na 20 dní, ale odpracoval len 13 dní, môže finančný príspevok na stravovanie účtovať 1. 5. záloha na stravovanie 56,70 € zápisom 335/211 a pri výplatách k 31. 5. účtovanie – príspevok zamestnávateľa 35,10 € zápisom 527/335 a zrážka zo mzdy navyše 21,60 € zápisom 331/335?

Dátum publikácie: 16. 9. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

V prípade úhrady zamestnanca za rekreáciu bezhotovostným spôsobom stačí úhradu dokladovať detailom transakcie z internetbankingu (kde je viditeľná suma, kto je platiteľom, z akého účtu na aký a variabilný symbol, transakcia má status zaúčtovaná, banka sa však kryje vyhlásením na tlačive, že ten doklad má informatívny charakter a nejde o oficiálny dokument banky)? Musí zamestnávateľ vyžadovať výpis z bankového účtu, ktorý je oficiálnym dokladom banky?

Dátum publikácie: 30. 8. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 8. 2014

Firma má zamestnancov, ktorí sú zaradení do 2. skupiny rizika prác. Noví zamestnanci absolvujú vstupnú lekársku prehliadku, sú to skladníci pracujúci aj na vysokozdvižných vozíkoch (VZV), administratíva, predavači. Je daňovým nákladom preplatenie vstupných lekárskych prehliadok všetkým novým zamestnancom?

Dátum publikácie: 25. 8. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2019

V spoločnosti došlo k zlúčeniu. V spoločnosti bol so zamestnancami ukončený pracovný pomer k 31. 12. 2020. S tými istými zamestnancami uzatvorila zlúčená spoločnosť pracovný pomer od 1. 1. 2021. Majú títo zamestnanci nárok na príspevok na rekreáciu podľa § 152a Zákonníka práce z hľadiska doby trvania pracovného pomeru?

Dátum publikácie: 23. 8. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Spoločnosť zamestnancom poskytuje možnosť stravovať sa v stravovacom zariadení. Toto stravovacie zariadenie fakturuje za poskytnutie stravy za mesiac 4/2021 1 767 ks obedov v hodnote 3,55 € bez DPH za kus. Rozdelenie sumy na daňovú a nedaňovú časť počíta 55 % zo sumy 5,10 € a zvyšná suma je nedaňová? Teda 2,81 € je daňový náklad a 0,74 € je nedaňový náklad za jeden obed?

Dátum publikácie: 17. 8. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Zamestnancovi bola vystavená faktúra – pobyt na Slovensku, kde si môže uplatniť príspevok od zamestnávateľa. Problém ale je, že na faktúre je ako odberateľ uvedené: „Internetový predaj Trstená“, iniciály zamestnanca sú uvedené v časti na konci faktúry ako konečný príjemca. Je táto faktúra správne vystavená, keď odberateľom nie je uvedený zamestnanec? 

Dátum publikácie: 16. 8. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Zamestnanec si zakúpil pobyt cez zľavomat v hodnote 336 €. Po absolvovaní pobytu mu hotel vystavil faktúru na sumu 336 €, avšak reálne zaplatil iba sumu 321 €, čo dokladuje výpisom z účtu. Doložil ešte potvrdenie zo zľavomatu, že mu boli uplatnené kredity v sume 15 €. Aká suma je oprávneným výdavkom na rekreáciu?

Dátum publikácie: 3. 8. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Na zamestnávateľa sa vzťahuje vyššia kolektívna zmluva (zamestnávateľ odmeňuje zamestnancov podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme na rok 2021). Dvaja z jeho zamestnancov majú uzatvorenú zmluvu na doplnkové dôchodkové sporenie. Je zamestnávateľ povinný uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu s dôchodkovou spoločnosťou? Vyplýva táto povinnosť z vyššej kolektívnej zmluvy?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.