407 výsledkov
...
Dátum publikácie: 27. 10. 2021
Autor: Ing. Martina Oravcová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Slovenský zamestnávateľ vysiela zamestnancov na prácu do viacerých štátov EÚ. Ako sa počíta 183 dní doby práce v zahraničí, pri presiahnutí ktorých sa príjem zamestnancov zdaňuje v štáte vyslania (od prvého dňa ich práce v zahraničí alebo od prvého dňa ich vyslania v rámci roku)? Platí toto kritérium rovnako pre všetky štáty EÚ?

Dátum publikácie: 27. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Je príspevok zamestnávateľa na stravné aj počas dovoleniek alebo iných prekážok v práci podľa § 152 ods. 8 Zákonníka práce daňovým výdavkom firmy?

Dátum publikácie: 26. 10. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

V priestoroch firmy zamestnávateľa sa nachádza spoločnosť, ktorá poskytuje stravovanie. Zamestnávateľ s ňou nemá uzavretú zmluvu. Zamestnancom poskytuje DOXX elektronickú kartu, teda môžu a nemusia využiť stravovanie v jedálni. Nočné zmeny môžu využiť automat na vydávanie jedla, ktoré si môžu ohriať v mikrovlnke (automat patrí ďalšej inej spoločnosti). Môže zamestnávateľ toto chápať tak, že poskytuje vlastné stravovanie a nemusí dať zamestnancom na výber medzi DOXX el. poukážkami a finančným príspevkom (čiže mohli by mať naďalej iba DOXX – bez výberu)? Alebo musí uzavrieť zmluvný vzťah s prevádzkou kuchyne a poskytnúť potom zamestnancom stravenky, ktoré by vydala táto kuchyňa, ak im nechce dať na výber medzi finančným príspevkom a stravovacími poukážkami?

Dátum publikácie: 26. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnanec mal uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú do 31. 8. 2021. Na akú výmeru dovolenky má nárok, ak v roku 2021 od 8. 2. 2021 do 26. 2. 2021 mal pandemickú PN, od 17. 3. 2021 do 17. 5. 2021 klasickú PN a od 4. 6. 2021 do 31. 8. 2021 ďalšiu PN? Medzi PN pracoval?

Dátum publikácie: 26. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnanec má základnú výmeru dovolenky 25 dní a pracuje 1 deň v týždni 8 hodín. Aký nárok na dovolenku mu vzniká?

Ak zamestnanec pracuje päť dní v týždni, tak sa mu dovolenka nekráti a má nárok na 25 dní?

Dátum publikácie: 25. 10. 2021
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnávateľ plánuje na svojej jednozmennej prevádzke s režimom práce od pondelka do nedele zaviesť 12-hodinové pracovné zmeny. Akým spôsobom môže pripraviť zmenový kalendár pre svojich zamestnancov?

Dátum publikácie: 25. 10. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2004

Čo sa považuje za odmenu konateľa? Môže to byť pravidelná mesačná odmena, plat či odstupné? V akej výške by mal konateľ mať takúto odmenu?

Dátum publikácie: 25. 10. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 9. 2011

Zamestnanec bol v roku 2020 3x práceneschopný. Prvé dve PN trvali cca jeden mesiac. Posledná PN trvá od augusta do konca kalendárneho roku. Posledná PN je v trvaní 109 pracovných dní, spolu všetky tri PN sú v trvaní 145 pracovných dní. Môžu sa spočítať všetky PN spolu v danom roku pri krátení dovolenky?

Dátum publikácie: 25. 10. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 9. 2011

Zamestnávateľ chce prijať na pracovnú zmluvu zamestnancov približne na 1,5 mesiaca. Pracovná zmluva má byť na dobu určitú. Je možné dohodnúť skúšobnú dobu na dobu trvania pracovného pomeru, ktorý bude trvať len na 1,5 mesiaca?.Ak by sa predlžoval pracovný pomer, je možnosť predĺžiť aj skúšobnú dobu?

Dátum publikácie: 25. 10. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2021

Správca bytov má aj zamestnancov na nepravidelný príjem. Člen predstavenstva je na základe zmluvy o výkone funkcie prihlásený do Sociálnej poisťovne ako zamestnanec s nepravidelným príjmom. Ten istý zamestnanec bol zvolený za zástupcu vlastníkov za bytový dom a túto funkciu vykonáva na základe platnej zápisnice zo schôdze vlastníkov, ktorá postačuje (podľa vyjadrenia Slovenského zväzu bytových družstiev) a nie je potrebná iná písomná forma zmluvy.

1. Je potrebné ho prihlásiť do Sociálnej poisťovne ešte raz alebo postačuje to prvé prihlásenie pri zvolení za člena predstavenstva?

2. Ako správne postupovať pri takomto nepravidelnom príjme s dvomi rôznymi funkciami a strediskami? Môžu sa tieto dve odmeny, za dve rôzne funkcie, ktoré sú vyplácané za rovnaké obdobie (t. j. 2x ročne, a to za I. polrok v júni a za II. polrok v decembri), zlúčiť, aby nenastal chaos v mesačných výkazoch v Sociálnej poisťovni, keďže do výkazu môže ísť iba 1x?

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.