3 výsledky

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 5. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Zamestnávateľ má uzatvorenú zmluvu s externých dodávateľom, ktorý do jeho jedálne prináša jedlo pre zamestnancov, ktorí si vyberú, že v daný deň chcú mať obed v jedálni (iba v čase obeda počas pracovných dní, má však zmenových zamestnancov), inak poskytuje stravné lístky. Má povinnosť už od 1. 3. 2021 dať zamestnancom na výber, či chcú stravné lístky alebo finančný príspevok, alebo môže aplikovať prechodné ustanovenie a táto povinnosť vznikne od 1. 1. 2022? Ak v súčasnosti poskytuje stravné lístky podľa počtu pracovných dní v mesiaci, takisto za čerpanú dovolenku, bude môcť takto poskytovať aj finančný príspevok, a bude daňovo uznateľný?

Dátum publikácie: 4. 5. 2018
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2002

Od 1. 2. 2013 prešli zamestnanci údržby pod nového zamestnávateľa v zmysle § 28 Zákonníka práce. Miesto výkonu práce sa nemenilo. Pri skončení pracovného pomeru bývalý zamestnávateľ vyrovnal (preplatil) zamestnancom nevyčerpanú dovolenku z roku 2012 a alikvotnú časť dovolenky za január 2013. Po piatich rokoch sa po vzájomnej dohode zamestnanci vrátili s účinnosťou od 1. 2. 2018 späť k predchádzajúcemu zamestnávateľovi, avšak zamestnávateľ im nevyrovnal zostatok dovolenky za rok 2017 a časť za rok 2018. Akým spôsobom a koho môžu zamestnanci požiadať o preplatenie nevyčerpanej dovolenky? Ak by zamestnancom dovolenku preplatil terajší zamestnávateľ, tak by išlo o nedaňový náklad?

Dátum publikácie: 29. 5. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Súd v 5/2017 rozhodol v súdnom konaní o zaplatenie náhrady za nevyčerpanú dovolenku za roky 1994 a 1995. Súd rozhodol, že bývalý zamestnávateľ je povinný zaplatiť z titulu náhrady za nevyčerpanú dovolenku sumu 119,52 €.

Akú odvodovú povinnosť má zamestnávateľ v tomto prípade? Čo sa z danej sumy zráža, v akej výške a podľa akého obdobia? Splatnosť mala byť 12. 12. 1995.

Zrazí z danej sumy zamestnávateľ zrážku do zdravotnej poisťovne a daň z príjmu? Vychádza sa z pravidiel roku 1995 alebo 2017?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.