157 výsledkov
...
Dátum publikácie: 1. 3. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 12. 2011

Dobrovoľník nemá nárok na mzdu, tzn. neprihlasuje sa do poisťovní. V prípade, že by sa s dobrovoľníkom dohodla odmena za vykonanú prácu, v takom prípade už nejde o dobrovoľnícku činnosť? Môže sa uzatvoriť dohoda na tento účel?

Dátum publikácie: 23. 2. 2021
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Zamestnanec pracoval v roku 2020 na dohodu o pracovnej činnosti s nepravidelným príjmom. Dohoda bola na celý rok, ale peniaze boli vyplatené len za niektoré mesiace. Na potvrdenie o zdaniteľných príjmoch do riadku 13 sa majú uviesť mesiace, v ktorých bola platná dohoda alebo mesiace, za ktoré bola odmena vyplatená?

Dátum publikácie: 15. 2. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2002

Môže zamestnávateľ uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta, ktorý študuje na zahraničnej vysokej škole dennou formou? Predmetom dohody sú práce z oblasti IT služieb, spracovanie databázy. Výkon práce nie je viazaný miestom prevádzky zamestnávateľa, čiže študent môže pracovať aj z domu, resp. zo zahraničia. Môže si študent uplatniť odvodovú výnimku do 200 €?

Dátum publikácie: 22. 1. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 12. 2011

Má zamestnávateľ povinnosť dobrovoľníkov pri celoplošnom testovaní prihlásiť do poisťovní na základe dohody o vykonaní práce alebo má s nimi spísať zmluvu o dobrovoľníckej činnosti, ktorá nebude zakladať povinnosť prihlásenia do poisťovní?

Dátum publikácie: 20. 11. 2020
Autor: M.Sc. Ing. Kristína Žilínková
Právny stav od: 29. 9. 2020

Slovenský zamestnávateľ chce zamestnať českého občana – dôchodcu. Bude vykonávať technickú pomoc v Afrike po dobu asi 3 mesiacov. Čistú mzdu by mal dostať približne 40 000 CZK mesačne. Aký pracovný pomer alebo dohoda by bola najvýhodnejšia  z hľadiska odvodov? Stravné hradí zamestnávateľ podľa zákona.

Dátum publikácie: 20. 11. 2020
Autor: JUDr. Petra Čičkánová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Je možné uzatvoriť dohodu o vykonaní práce so štátnym príslušníkom tretej krajiny, ktorý má udelený pobyt na účel štúdia, študuje na vysokej škole, no štúdium na vysokej škole má prerušené? Aké sú v tomto prípade povinnosti zamestnávateľa?

Dátum publikácie: 9. 11. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 30. 12. 2018

Zamestnanec na dohodu o vykonaní práce je od 31. 10. 2020 práceneschopný a 10 dní je v karanténe. Má zamestnávateľ nahlásiť do zdravotnej poisťovne začiatok tejto PN kódom 1O a po skončení karantény aj koniec?

Dátum publikácie: 19. 10. 2020
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 5. 2017

V § 6 ods. 2 písm. a) bod 1 zákona o službách zamestnanosti je uvedené, že uchádzač o zamestnanie môže byť v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru za určitých podmienok u zamestnávateľa, u ktorého bezprostredne pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie nebol v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. Čo znamená toto časové ohraničenie „bezprostredne“?

Dátum publikácie: 8. 9. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Aký doklad musí mať zamestnávateľ, že elektronické výplatné pásky boli odoslané? Je postačujúca tabuľka z programu, na ktorej sú uvedené mená zamestnancov, e-mailové adresy zamestnancov a obdobie, za ktoré je výplatná páska odoslaná? Rovnako sa postupuje aj pri odoslaní napríklad ročného zúčtovania dane?

Dátum publikácie: 13. 7. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zamestnankyňa je do 16. 7. 2020 na rodičovskej dovolenke s dieťaťom do 3 rokov. Oznámila, že od 17. 7. 2020 nenastupuje po rodičovskej dovolenke do zamestnania, ale ostáva doma s dieťaťom ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Dieťa je zdravé, nemá žiadne problémy. Môže zamestnávateľ akceptovať toto rozhodnutie a má ďalej evidovať zamestnankyňu, akoby bola na rodičovskej dovolenke? 

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.