2 výsledky

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 26. 5. 2019
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2018

V stavebnej spoločnosti zamestnanci majú dohodnuté pravidelné pracovisko v sídle spoločnosti, avšak miesto výkonu práce (stavba) sa neustále mení. Niektorým zamestnancom bol pridelený firemný automobil za účelom odvozu iných zamestnancov na stavby a naspäť. Jazda po turnuse končí v bydlisku zamestnanca. Považuje sa jazda zo stavby do bydliska a z bydliska na stavbu, resp. do sídla spoločnosti za pracovnú cestu alebo za súkromné použitie vozidla?

Dátum publikácie: 22. 9. 2016
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Spoločnosť má vozidlá na operatívny lízing, ktoré sa používajú aj na súkromné účely. Rozhodla sa pre evidenciu spotreby PHL na základe paušálnych výdavkov – 80 % z celkového preukázaného nákupu PHL ide do daňových výdavkov a 20 % do nedaňových výdavkov (rovnako je to aj s DPH). Spoločnosť zdaňuje zamestnancom, ktorým umožnila používať vozidlo aj na súkromné účely, tento nepeňažný príjem podľa § 5 ods.3 písm. a) zákona o dani z príjmov.

  1. Sú výdavky súvisiace s prevádzkou vozidiel – hlavne prenájom, prípadne oprava, poistenie, diaľničné poplatky a pod. – celé daňovým výdavkom alebo ich musí tiež krátiť (80/20) vrátane DPH?
  2. Je spoločnosť povinná vyúčtovať spotrebu PHL týmto zamestnancom, ktorá by zodpovedala príslušnej časti spotreby PHL na súkromný účel? Alebo im to musí zdaniť ako nepeňažný príjem? Alebo tým, že už majú zdanený nepeňažný príjem podľa § 5 ods.3 písm. a) zákona o dani z príjmov, nemusí spoločnosť už spotrebu PHL voči zamestnancom riešiť vôbec?

Ak musí spoločnosť riešiť náhradu PHL od zamestnanca finančným vyúčtovaním alebo zdanením nepeňažného príjmu, keďže nemá knihu jázd, je možné to urobiť na základe skutočnej spotreby PHL na súkromné účely z predchádzajúcich rokov (okolo 5 %) alebo musí dodržať pomer 20 %?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.