16 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 16. 9. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

V prípade úhrady zamestnanca za rekreáciu bezhotovostným spôsobom stačí úhradu dokladovať detailom transakcie z internetbankingu (kde je viditeľná suma, kto je platiteľom, z akého účtu na aký a variabilný symbol, transakcia má status zaúčtovaná, banka sa však kryje vyhlásením na tlačive, že ten doklad má informatívny charakter a nejde o oficiálny dokument banky)? Musí zamestnávateľ vyžadovať výpis z bankového účtu, ktorý je oficiálnym dokladom banky?

Dátum publikácie: 17. 8. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Zamestnancovi bola vystavená faktúra – pobyt na Slovensku, kde si môže uplatniť príspevok od zamestnávateľa. Problém ale je, že na faktúre je ako odberateľ uvedené: „Internetový predaj Trstená“, iniciály zamestnanca sú uvedené v časti na konci faktúry ako konečný príjemca. Je táto faktúra správne vystavená, keď odberateľom nie je uvedený zamestnanec? 

Dátum publikácie: 16. 8. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Pri denných detských táboroch centrá voľného času nevystavujú faktúry. Zamestnanec musí predložiť účtovné doklady, t. j. pokladničný doklad alebo faktúru podľa § 10 zákona o účtovníctve. Dodací list, objednávka, bankový výpis nemôže považovať za účtovný doklad. Podľa metodického usmernenia Finančnej správy z r. 2019 (príklad č. 3), ak zamestnanec dostane od poskytovateľa doklad z pokladnice bez uvedenia jeho mena, je prípustné potvrdenie od poskytovateľa o absolvovaní rekreácie...

Dátum publikácie: 14. 7. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Zamestnávateľ v internom predpise stanovil, že zamestnancom, ktorí požiadali o finančný príspevok na stravovanie, poskytne k 1. dňu obdobia, od ktorého sa bude poskytovať finančný príspevok, zálohu v sume 30 * 2,81 €, teda sumu 84,30 € (tzv. stála záloha na finančný príspevok na stravovanie), výplatný termín má 10. a záloha na finančný príspevok by mala pokryť toto obdobie. Ide o stálu zálohu, poskytnutú jednorazovo, ktorej výška sa meniť nebude a bude slúžiť na to, aby zamestnanec mal k dispozícii peniaze na stravovanie vopred...

Dátum publikácie: 29. 6. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Môže zamestnávateľ zamestnať na trvalý pracovný pomer osobu, ktorá je momentálne študentom vysokej školy a má na území SR prechodný pobyt s povolením na prácu – osoba s ukrajinskou národnosťou?

Dátum publikácie: 15. 6. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2010

Po prihlásení zamestnankyne do zdravotnej poisťovne bolo následne zistené, že je poistená v Španielsku, pretože tam vykonáva zárobkovú činnosť. Môže zamestnávateľ spracovať mzdu za apríl bez odvodov do zdravotnej poisťovne a akú legislatívu má uplatniť pri odvodoch do Sociálnej poisťovne?

Dátum publikácie: 21. 5. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Zamestnankyňa, ktorá má pracovný pomer od r. 2018, plánuje otehotnieť a chcela by si navýšiť materskú. Uvažuje nad možnosťou, že by uzatvorila popri TPP aj dohodu o pracovnej činnosti, zatiaľ len na nízku sumu, aby zbierala potrebné dni na nemocenské poistenie. Po otehotnení a uplynutí nejakého času by túto dohodu ukončila a za pár dní by uzatvorila novú dohodu s vyššou sumou. Z tejto dohody po uplynutí min. 90 kalendárnych dní by nastúpila na materskú. Bude sa jej materská počítať z TPP a zároveň aj z tejto dohody?

Dátum publikácie: 3. 5. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 27. 3. 2020

Zamestnanec, ktorý bol na dovolenke v zahraničí, dňa 7. 3. 2021 prišiel do SR a zaregistroval sa pri príchode kvôli dodržaniu karantény. Dňa 15. 3. 2021 bol na PCR teste, ktorý mal negatívny, a od 16. 3. 2021 nastúpil do práce. Ako má zamestnávateľ postupovať pri zaplatení karanténnych dní? Karanténu platí zamestnávateľ alebo si zamestnanec počas karantény bude čerpať dovolenku, prípadne treba to niekde hlásiť?

Dátum publikácie: 6. 4. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 21. 7. 2020

Uvádzajú sa do evidenčného listu dôchodkového poistenia – rubrika „Kal. dni vylúč. dôb“ kalendárne dni pandemickej PN, pandemickej OČR? Zamestnanec je narodený pred 31. 12. 1984.

Dátum publikácie: 22. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

V novembri 2020 bola zamestnankyni vystavená nesprávne mzda (o 100 eur viac na prémii). Pani je ochotná peniaze vrátiť, aj keď už u zamestnávateľa nepracuje. Bude nasledovný postup opravy správny? Za november by sa jej vystavila správna mzda a pošlú sa opravené výkazy do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Správna daň by sa zúčtovala vo februárovej mzde 2021. Prihlásila by sa na 1 deň do Sociálnej poisťovne a poslala aj výkaz poistného a príspevkov. Ročné zúčtovanie by sa jej spravilo podľa pôvodne vystavenej mzdy a opravená daň by sa zúčtovala až v ročnom zúčtovaní za 2021?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.