32 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 8. 12. 2021
Autor: Ing. Martina Oravcová
Právny stav od: 1. 1. 2018

Ak obec uzavrie s občanom nepodnikateľom zmluvu o dielo na práce súvisiace s výmenou oplotenia, je odmena do 500 eur vrátane tejto sumy oslobodená od dane a odvodov?

Dátum publikácie: 2. 12. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 7. 2002

Zamestnávateľ vysiela zamestnanca na zastupovanie na predajni v inom meste, ako je mesto, kde je kmeňová predajňa zamestnanca. Dohodli sa, že zamestnávateľ bude preplácať zamestnancovi cestovné náhrady. Zamestnanec si iniciatívne kúpil mesačný cestovný lístok na túto trať, čo vychádza finančne výhodnejšie. Dovoľuje mu však cestovať na tejto trati kedykoľvek, teda nielen kvôli presunu na zastupovanie. Je takýto mesačný lístok v poriadku z pohľadu daňovej uznateľnosti výdavku a taktiež aj uznania nároku na odpočítanie DPH?

Dátum publikácie: 30. 11. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Ako správne postupovať pri nastavení stravovania od 1. 1. 2022 – finančný príspevok na stravovanie.

1. prevádzka

Zamestnanci pracujú na jednu zmenu, dve zmeny a tri zmeny. Stravovanie je zabezpečené formou obedov od dodávateľa a stravných lístkov pre zamestnancov. Zamestnanci si môžu v jednotlivých zmenách vybrať stravné lístky alebo obedy. Zamestnanci, ktorí pracujú na druhej a tretej zmene, majú vždy stravný lístok, tam obedy nie sú zabezpečené. Ako od 1. 1. 2022 postupovať v tejto prevádzke? Zamestnanci si môžu vybrať v tomto prípade aj finančný príspevok? Alebo pokračovať iba formou stravné lístky a obedy? Alebo osloviť iba zamestnancov, ktorí pracujú na dve a tri zmeny?

2. prevádzka

V tejto prevádzke nie je zabezpečené stravovanie formou obedov cez dodávateľa. Zamestnancom sa prideľujú iba stravné lístky. Ako postupovať v tomto prípade? Majú zamestnanci možnosť si vybrať stravný lístok alebo finančný príspevok? Zamestnávateľ môže aj sám určiť, či bude zabezpečovať stravné lístky alebo finančný príspevok? Musí vyhovieť iba tomu, čo si vyberie zamestnanec?

Dátum publikácie: 30. 11. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Zamestnanec spoločnosti A použil na presun individuálnu prepravu (zviezol ho autom známy, ktorý mal v tom istom čase tiež pracovnú cestu zo svojej práce). Teraz si zamestnanec na cestovné náhrady nenárokuje, len na stravné. Je to správne v kontexte § 7 zákona o cestovných náhradách?

Dátum publikácie: 30. 11. 2021
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 30. 7. 2020

Ak má vodič nákladnej dopravy do 3,5 t miesto výkonu práce na území SR, v rámci pracovnej zmluvy vykonáva prácu tak na území SR, ako aj vykonáva tranzit, prípadne naloženie alebo vyloženie tovaru v inej členskej krajine EÚ, je takáto cesta vnímaná ako vyslanie alebo ide o pracovnú cestu?

Dátum publikácie: 24. 11. 2021
Autor: Bc. Katarína Danajovičová
Právny stav od: 1. 1. 2021

Zamestnávateľ zabezpečuje stravné prostredníctvom zmluvného zariadenia s tým, že zamestnávateľ platí v zmysle legislatívy 55 %, plus prispieva zo sociálneho fondu nad rámec 0,06 € na jeden obed. Zvyšok si platí zamestnanec.

Ako je to v prípade, ak by si zamestnanec neobjednal celé menu (je to jeho rozhodnutie a objedná si len polievku, ktorá stojí 1,50 €)?

Môže mu zamestnávateľ uhradiť celé a dať si to do daňových nákladov, keďže je suma menej ako zákonom stanovených 55 % alebo sa suma 1,50 € musí rozdeliť na 55 % a 45 %, príp. ten doplatok zo sociálneho fondu? Alebo sa na takúto situáciu nemyslí a zamestnanec si to musí uhradiť celé sám? Bude v tom nejaká zmena od 1. 1. 2022?

Dátum publikácie: 24. 11. 2021
Autor: JUDr. Jana Kňazovická
Právny stav od: 1. 9. 2007

Dňa 31. 8. 2021, ktorý bol posledným dňom dvojmesačnej výpovednej doby plynúcej na základe výpovede danej zamestnancom podľa § 67 Zákonníka práce, doručil zamestnanec zamestnávateľovi okamžité skončenie podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce z dôvodu nevyplatenia mzdy za mesiace marec až júl 2021. Ktorým právnym úkonom v danom prípade skončil pracovný pomer zamestnanca?

Dátum publikácie: 23. 11. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 6. 2. 2021

Zamestnanec bol v mesiaci máj 2021 na PCR test, ktorý mu mal zamestnávateľ preplatiť na základe dohody. Avšak zamestnanec platil za tento test až v mesiaci október 2021. Nespôsobí to z hľadiska účtovného alebo mzdového nejaký problém, keď mu tento doklad preplatí v októbrovej mzde?

Dátum publikácie: 22. 11. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2014

Zamestnávateľ poskytol zamestnancovi vozidlo jednorazovo na súkromné účely na jeden týždeň. Zamestnanec nevyužíva vozidlo na služobné aj súkromné účely. Má sa zamestnancovi jednorazové použitie vozidla zdaniť?

Dátum publikácie: 22. 11. 2021
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 4. 2002

Zamestnanci pracujú pondelok až piatok. Môže zamestnávateľ nariadiť zamestnancom pracovať aj v sobotu? Čo všetko musí byť dodržané, aby to bolo v súlade so Zákonníkom práce? Je potrebné, aby zamestnancom za odpracovanú sobotu bolo určené náhradné voľno alebo stačí iba preplatenie práce nadčas a príplatkov? Musí byť nariadenie nadčasu v písomnej forme? Ak nariadené nadčasy presiahnu 150 hodín, ako potom riešiť prácu nadčas? Musí byť podpísaná dohoda o práci nadčas?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.