95 výsledkov
Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 23. 9. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 15. 6. 2018

Zamestnávateľ zistil nesprávne vypočítané mzdy za roky 2019 a 2020. Vzhľadom na nesprávne počítané mzdy (čo vidno i v páskach), nesúlad s evidenciou pracovného času, a teda dochádzkou, a samozrejme inak vyplatené mzdy a iné odvody voči poisťovniam a daňovému úradu, je možné opraviť to novým výpočtom komplet celého roku a posielať opravné výkazy a prehľady a ročné hlásenie?

Dátum publikácie: 16. 9. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

V prípade úhrady zamestnanca za rekreáciu bezhotovostným spôsobom stačí úhradu dokladovať detailom transakcie z internetbankingu (kde je viditeľná suma, kto je platiteľom, z akého účtu na aký a variabilný symbol, transakcia má status zaúčtovaná, banka sa však kryje vyhlásením na tlačive, že ten doklad má informatívny charakter a nejde o oficiálny dokument banky)? Musí zamestnávateľ vyžadovať výpis z bankového účtu, ktorý je oficiálnym dokladom banky?

Dátum publikácie: 17. 8. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Zamestnancovi bola vystavená faktúra – pobyt na Slovensku, kde si môže uplatniť príspevok od zamestnávateľa. Problém ale je, že na faktúre je ako odberateľ uvedené: „Internetový predaj Trstená“, iniciály zamestnanca sú uvedené v časti na konci faktúry ako konečný príjemca. Je táto faktúra správne vystavená, keď odberateľom nie je uvedený zamestnanec? 

Dátum publikácie: 16. 8. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Pri denných detských táboroch centrá voľného času nevystavujú faktúry. Zamestnanec musí predložiť účtovné doklady, t. j. pokladničný doklad alebo faktúru podľa § 10 zákona o účtovníctve. Dodací list, objednávka, bankový výpis sa nemôže považovať za účtovný doklad. Podľa metodického usmernenia Finančnej správy z r. 2019 (príklad č. 3), ak zamestnanec dostane od poskytovateľa doklad z pokladnice bez uvedenia jeho mena, je prípustné potvrdenie od poskytovateľa o absolvovaní rekreácie.

Dátum publikácie: 14. 7. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Zamestnávateľ v internom predpise stanovil, že zamestnancom, ktorí požiadali o finančný príspevok na stravovanie, poskytne k 1. dňu obdobia, od ktorého sa bude poskytovať finančný príspevok, zálohu v sume 30 * 2,81 €, teda sumu 84,30 € (tzv. stála záloha na finančný príspevok na stravovanie), výplatný termín má 10. a záloha na finančný príspevok by mala pokryť toto obdobie. Ide o stálu zálohu, poskytnutú jednorazovo, ktorej výška sa meniť nebude a bude slúžiť na to, aby zamestnanec mal k dispozícii peniaze na stravovanie vopred...

Dátum publikácie: 29. 6. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Môže zamestnávateľ zamestnať na trvalý pracovný pomer osobu, ktorá je momentálne študentom vysokej školy a má na území SR prechodný pobyt s povolením na prácu – osoba s ukrajinskou národnosťou?

Dátum publikácie: 15. 6. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2010

Po prihlásení zamestnankyne do zdravotnej poisťovne bolo následne zistené, že je poistená v Španielsku, pretože tam vykonáva zárobkovú činnosť. Môže zamestnávateľ spracovať mzdu za apríl bez odvodov do zdravotnej poisťovne a akú legislatívu má uplatniť pri odvodoch do Sociálnej poisťovne?

Dátum publikácie: 21. 5. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Zamestnankyňa, ktorá má pracovný pomer od r. 2018, plánuje otehotnieť a chcela by si navýšiť materskú. Uvažuje nad možnosťou, že by uzatvorila popri TPP aj dohodu o pracovnej činnosti, zatiaľ len na nízku sumu, aby zbierala potrebné dni na nemocenské poistenie. Po otehotnení a uplynutí nejakého času by túto dohodu ukončila a za pár dní by uzatvorila novú dohodu s vyššou sumou. Z tejto dohody po uplynutí min. 90 kalendárnych dní by nastúpila na materskú. Bude sa jej materská počítať z TPP a zároveň aj z tejto dohody?

Dátum publikácie: 3. 5. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 27. 3. 2020

Zamestnanec, ktorý bol na dovolenke v zahraničí, dňa 7. 3. 2021 prišiel do SR a zaregistroval sa pri príchode kvôli dodržaniu karantény. Dňa 15. 3. 2021 bol na PCR teste, ktorý mal negatívny, a od 16. 3. 2021 nastúpil do práce. Ako má zamestnávateľ postupovať pri zaplatení karanténnych dní? Karanténu platí zamestnávateľ alebo si zamestnanec počas karantény bude čerpať dovolenku, prípadne treba to niekde hlásiť?

Dátum publikácie: 6. 4. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 21. 7. 2020

Uvádzajú sa do evidenčného listu dôchodkového poistenia – rubrika „Kal. dni vylúč. dôb“ kalendárne dni pandemickej PN, pandemickej OČR? Zamestnanec je narodený pred 31. 12. 1984.

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.