13 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 6. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 25. 4. 2020
Právny stav do: 30. 4. 2020

Musí zamestnávateľ uhradiť mzdy a odvody do termínu výplat, keď nemá peniaze?

Dátum publikácie: 28. 10. 2016
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 12. 1995
Právny stav do: 31. 3. 2017

Zamestnankyňa mala exekúciu, ktorú exekútor ukončil. Keďže si ju ona sama splatila v predstihu, zamestnávateľ dostal oznámenie od exekútora, že všetky deponované prostriedky má zamestnankyni vrátiť. Avšak medzitým prišla druhá pohľadávka od iného exekútorského úradu. Má zamestnávateľ tieto prostriedky z prvej exekúcie vrátiť zamestnankyni alebo ich poukázať na druhú exekúciu?

Dátum publikácie: 3. 8. 2016
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2010
Právny stav do: 28. 2. 2021

Zamestnanec má nález na pečeni. V roku 2013 doniesol lekársku správu od chirurga a tá mu bola zamestnávateľom uznaná, zamestnancovi je poskytovaný finančný príspevok na stravovanie podľa § 152 odsek 6 Zákonníka práce.

  1. Môže si opätovne zamestnávateľ vyžiadať nové lekárske potvrdenie v roku 2016 (prvé bolo v roku 2013 od chirurga), napriek tomu, že nikde v pracovnom poriadku sa ohľadne tohto § nič také nespomína?
  2. Konkrétne aký špecializovaný lekár môže potvrdiť zamestnancovi toto potvrdenie?
  3. Môže to potvrdiť aj špecializovaný lekár, ktorý mu nariadil diétu?
  4. Zamestnanec má problémy s pečeňou. Nález mu našiel chirurg, ale na pečeň je špecialista hepatológ. Môže sa akceptovať aj chirurg – lekárske potvrdenie?
  5. Čo musí obsahovať potvrdenie?
Dátum publikácie: 4. 3. 2016
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2014
Právny stav do: 31. 12. 2017

Dvaja zamestnanci uzatvorili zmluvu s DDS po 1. 1. 2014, teda majú nárok na nezdaniteľnú časť DDS. Títo zamestnanci však nepriniesli doklad zo svojej DDS spoločnosti o výške platieb, teda sa im nemá na základe čoho zaradiť do ročného zúčtovania. V prípade, že tento doklad neprinesú a nechcú si ani uplatniť túto nezdaniteľnú časť, je to problém? Alebo to problém nie je, keďže na základe ich rozhodnutia si nezdaniteľnú časť na DDS uplatniť nechcú.

Dátum publikácie: 5. 2. 2016
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 4. 2002
Právny stav do: 30. 6. 2016

Zamestnávateľovi bol doručený príkaz na exekúciu. Po strhnutí exekučných zrážok (internet - exekučná kalkulačka) zamestnancovi na výplatu zostane dosť málo peňazí. Na dopravu do zamestnania používa vlastné motorové vozidlo, pretože autobusová doprava nemá priamy spoj. Ide o 30 km do práce a 30 km späť. Do čistej mzdy na výpočet exekučných zrážok sa nezahŕňajú sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom. Je možné to použiť pre dotáciu jeho dopravy do zamestnania? Ak by sa mu dával príspevok zo sociálneho fondu na dopravu, bol by považovaný za príjem pre exekučné zrážky?

Dátum publikácie: 12. 1. 2015
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015
Právny stav do: 29. 7. 2020

Aké sú podmienky pri personálnom lízingu a vyslaní zamestnanca a aké pri sprostredkovaní zamestnania za úhradu? 

Dátum publikácie: 9. 1. 2015
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011
Právny stav do: 29. 12. 2018

Spoločnosť chce „zamestnať“ človeka na dohodu o poskytnutí služby a bude vyplácaný na základe faktúry. Je potrebné takéhoto človeka prihlasovať na zdravotné a sociálne poistenie alebo si to bude hradiť sám? Je nejaký zákon, ktorý upravuje záležitosti ohľadom dohôd o poskytnutí služby?

Dátum publikácie: 22. 12. 2014
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 8. 2014
Právny stav do: 31. 12. 2016

Sú náklady zamestnávateľa na lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci daňovými výdavkami? 

Dátum publikácie: 7. 10. 2014
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011
Právny stav do: 31. 12. 2016

Mzdová účtovníčka omylom zúčtovala a vyplatila zamestnancovi odmenu, ktorá mu neprináležala. Zamestnanec rozdiel vypočítal sám a vrátil na účet zamestnávateľa. Ako je možné chybu opraviť a rozdiel vysporiadať?

Dátum publikácie: 12. 8. 2014
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 11. 2013
Právny stav do: 31. 12. 2016

Za akých podmienok môže zamestnávateľ zamestnať dlhodobo nezamestnaného občana a uplatniť tzv. odvodovú výnimku? Aké sú povinnosti zamestnávateľa v súvislosti so zamestnaním takéhoto občana?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.