3 výsledky

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 25. 7. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2017

Zahraničná osoba (trvalý pobyt vo Vietname a v SR len s prechodným pobytom a povolením podnikať) chce zamestnať svoju dcéru, ktorá získala povolenie na pobyt: účel = zlúčenie rodiny, oprávnenie pracovať. Po kontrole pridelenia RČ z povolenia na pobyt dcéry sa zistilo, že sa nenachádza v centrálnom registri poistencov. Aký je postup pri zamestnaní dcéry? Môže ju zahraničná osoba zamestnať aj na dohodu o pracovnej činnosti? Platí, že musí byť v pracovnom pomere, a teda len maximálne na skrátený pracovný úväzok? Je nejaká minimálna hodinová sadzba, ktorou musí byť odmenená alebo platia normálne minimálne mzdové nároky? Má ešte nejaké povinnosti?

Dátum publikácie: 20. 7. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Zamestnávateľ chce prijať do pracovného pomeru lekárku z Ukrajiny. Bude pracovať na pracovnú zmluvu v plnom pracovnom úväzku. Lekárka má schválený prechodný pobyt na územní Slovenskej republiky. Spolu s ňou sú na Slovensku aj jej dvaja maloletí synovia, na ktorých nepoberá na Slovensku žiadne rodinné prídavky. Aké odvody zo mzdy bude platiť lekárka a aké zamestnávateľ? Ako to bude s daňou z príjmov? 

Dátum publikácie: 9. 3. 2016
Autor: Ing. Jana Barčíková
Právny stav od: 1. 1. 2004

Slovenská spoločnosť zamestnáva zamestnancov. Týchto zamestnancov vysiela za prácou do Nemecka. Na Slovensku sú zamestnanci odmeňovaní mesačnou mzdou + cestovné náhrady. Zo mzdy sa im zráža sociálne a zdravotné poistenie. V Nemecku za nich firma odvádza daň zo mzdy, lebo je jej to povinnosť.

  1. Ako sa zdaňuje príjem na území SR, ak zamestnanec dosahuje len príjmy z práce vykonávanej v Nemecku?
  2. Ako sa zdaňuje príjem zo závislej činnosti, ak zamestnanec vykonáva činnosť aj v SR, aj Nemecku, pričom väčšiu časť roka pracuje v Nemecku?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.