17 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 19. 11. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnávateľ zamýšľa poskytnúť bonus pre zaočkovaných zamestnancov, a to finančnú odmenu napr. 100 eur na zamestnanca alebo aj losovanie o víkendový pobyt. Pri finančnej odmene predpokladá, že cena práce bude 135,20 eura, zamestnanec a zamestnávateľ zaplatí svoje odvody a daň, tzn. zostane mu 70,15 eura. Pri výhre víkendového pobytu by musel zaplatiť odvody a daň zo sumy poskytnutého pobytu alebo by zamestnávateľ mohol príslušnú sumu „nabruttovať“, tzn. zaplatiť za zamestnanca odvody?

Dátum publikácie: 23. 9. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 15. 6. 2018

Zamestnávateľ zistil nesprávne vypočítané mzdy za roky 2019 a 2020. Vzhľadom na nesprávne počítané mzdy (čo vidno i v páskach), nesúlad s evidenciou pracovného času, a teda dochádzkou, a samozrejme inak vyplatené mzdy a iné odvody voči poisťovniam a daňovému úradu, je možné opraviť to novým výpočtom komplet celého roku a posielať opravné výkazy a prehľady a ročné hlásenie?

Dátum publikácie: 3. 5. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 27. 3. 2020

Zamestnanec, ktorý bol na dovolenke v zahraničí, dňa 7. 3. 2021 prišiel do SR a zaregistroval sa pri príchode kvôli dodržaniu karantény. Dňa 15. 3. 2021 bol na PCR teste, ktorý mal negatívny, a od 16. 3. 2021 nastúpil do práce. Ako má zamestnávateľ postupovať pri zaplatení karanténnych dní? Karanténu platí zamestnávateľ alebo si zamestnanec počas karantény bude čerpať dovolenku, prípadne treba to niekde hlásiť?

Dátum publikácie: 22. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

V novembri 2020 bola zamestnankyni vystavená nesprávne mzda (o 100 eur viac na prémii). Pani je ochotná peniaze vrátiť, aj keď už u zamestnávateľa nepracuje. Bude nasledovný postup opravy správny? Za november by sa jej vystavila správna mzda a pošlú sa opravené výkazy do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Správna daň by sa zúčtovala vo februárovej mzde 2021. Prihlásila by sa na 1 deň do Sociálnej poisťovne a poslala aj výkaz poistného a príspevkov. Ročné zúčtovanie by sa jej spravilo podľa pôvodne vystavenej mzdy a opravená daň by sa zúčtovala až v ročnom zúčtovaní za 2021?

Dátum publikácie: 6. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 25. 4. 2020
Právny stav do: 30. 4. 2020

Musí zamestnávateľ uhradiť mzdy a odvody do termínu výplat, keď nemá peniaze?

Dátum publikácie: 22. 3. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 12. 2011

Neštátne zdravotnícke zariadenie má okrem ambulancií aj lôžkové oddelenie dlhodobo chorých. Môže uvedené neštátne zdravotnícke zariadenie uzatvoriť zmluvu o dobrovoľníctve, keď nie „tretí sektor"? Ako je to potom s daňou a odvodmi u dobrovoľníka (napr. keby sa mu poskytoval obed)?

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 15. 12. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Spoločnosť uzatvorila dňa 18. 6. 2019 zmluvu o duálnom vzdelávaní so SOŠ (odbor autoopravár mechanik, autoopravár - elektrikár). Zároveň je uzatvorená aj učebná zmluva medzi spoločnosťou a zákonnými zástupcami študenta (momentálne sa v spoločnosti takto vzdeláva 1 študent). Miestom praktického vyučovania je servisné stredisko spoločnosti v meste R. Podľa informácií vedúceho strediska žiak nastúpil na toto praktické vyučovanie v 9/2019, vykonáva však doteraz iba cvičnú prácu (nie produktívnu) pod dohľadom prideleného servisného technika. V zmluve je dohodnutá základná výška odmeny za produktívnu prácu a poskytnutie podnikového štipendia. 1. Ako je to s odmeňovaním, ak vykonáva momentálne iba cvičnú prácu?...

Dátum publikácie: 20. 7. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2015

Do lekárne chodí na základe Dohody o zabezpečení dvojtýždennej odbornej praxe študenta, praxovať študent vysokej školy. V zmluve je napísané, že odborná prax je obojstranne bez nároku na odmenu a lekáreň zabezpečí BOZP. Prihlasujú sa niekde takýto študenti?

Dátum publikácie: 9. 1. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Pred koncom roka chce zamestnávateľ vyplatiť zamestnancom v hotovosti príspevok na regeneráciu pracovnej sily zo sociálneho fondu. Môže si do podmienok vyplatenia uviesť napr. „je v stave k 1. 12. príslušného roka“, krátenie príspevku vo výške 1/12 za každý neodpracovaný mesiac ? Napr. zamestnanci, ktorí boli zamestnaní na dobu určitú v priebehu roka a nebudú v stave k 1. 12., nedostanú odmenu vôbec, bude to v súlade s platnou legislatívou?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.