36 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 23. 9. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 15. 6. 2018

Zamestnávateľ zistil nesprávne vypočítané mzdy za roky 2019 a 2020. Vzhľadom na nesprávne počítané mzdy (čo vidno i v páskach), nesúlad s evidenciou pracovného času, a teda dochádzkou, a samozrejme inak vyplatené mzdy a iné odvody voči poisťovniam a daňovému úradu, je možné opraviť to novým výpočtom komplet celého roku a posielať opravné výkazy a prehľady a ročné hlásenie?

Dátum publikácie: 15. 6. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2010

Po prihlásení zamestnankyne do zdravotnej poisťovne bolo následne zistené, že je poistená v Španielsku, pretože tam vykonáva zárobkovú činnosť. Môže zamestnávateľ spracovať mzdu za apríl bez odvodov do zdravotnej poisťovne a akú legislatívu má uplatniť pri odvodoch do Sociálnej poisťovne?

Dátum publikácie: 6. 4. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 21. 7. 2020

Uvádzajú sa do evidenčného listu dôchodkového poistenia – rubrika „Kal. dni vylúč. dôb“ kalendárne dni pandemickej PN, pandemickej OČR? Zamestnanec je narodený pred 31. 12. 1984.

Dátum publikácie: 22. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

V novembri 2020 bola zamestnankyni vystavená nesprávne mzda (o 100 eur viac na prémii). Pani je ochotná peniaze vrátiť, aj keď už u zamestnávateľa nepracuje. Bude nasledovný postup opravy správny? Za november by sa jej vystavila správna mzda a pošlú sa opravené výkazy do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Správna daň by sa zúčtovala vo februárovej mzde 2021. Prihlásila by sa na 1 deň do Sociálnej poisťovne a poslala aj výkaz poistného a príspevkov. Ročné zúčtovanie by sa jej spravilo podľa pôvodne vystavenej mzdy a opravená daň by sa zúčtovala až v ročnom zúčtovaní za 2021?

Dátum publikácie: 2. 6. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 27. 3. 2020

Pracovníčka bola na rodičovskej dovolenke do troch rokov dieťaťa – do 15. 3. 2020 a podala si žiadosť o predĺženú rodičovskú dovolenku. Dňa 4. 4. 2020 dostala rozhodnutie, že jej nebola priznaná predĺžená rodičovská dovolenka, tak od 16. 3. 2020 do 31. 3. 2020 bola na neplatenom voľne. Od 1. 4. 2020 požiadala o ošetrovné (nárok uplatnený počas krízovej situácie).

Dátum publikácie: 6. 5. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 25. 4. 2020
Právny stav do: 30. 4. 2020

Musí zamestnávateľ uhradiť mzdy a odvody do termínu výplat, keď nemá peniaze?

Dátum publikácie: 7. 4. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Spoločnosť chce so študentom VŠ uzatvoriť dohodu o odbornej praxi študenta v rozsahu 80 hodín bezodplatne. Má nejaké povinnosti voči SP a ZP?

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 15. 12. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Spoločnosť uzatvorila dňa 18. 6. 2019 zmluvu o duálnom vzdelávaní so SOŠ (odbor autoopravár mechanik, autoopravár - elektrikár). Zároveň je uzatvorená aj učebná zmluva medzi spoločnosťou a zákonnými zástupcami študenta (momentálne sa v spoločnosti takto vzdeláva 1 študent). Miestom praktického vyučovania je servisné stredisko spoločnosti v meste R. Podľa informácií vedúceho strediska žiak nastúpil na toto praktické vyučovanie v 9/2019, vykonáva však doteraz iba cvičnú prácu (nie produktívnu) pod dohľadom prideleného servisného technika. V zmluve je dohodnutá základná výška odmeny za produktívnu prácu a poskytnutie podnikového štipendia. 1. Ako je to s odmeňovaním, ak vykonáva momentálne iba cvičnú prácu?...

Dátum publikácie: 17. 10. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Osoba do 25 rokov, ktorá je zamestnaná na základe zmluvy o amatérskom vykonávaní športu v zmysle § 47 zákona o športe, je povinná odvádzať poistné do zdravotnej poisťovne? 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.