6 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Eva Gášpárová

Venuje sa vedeniu účtovníctva a ostatných účtovno-ekonomických agend, organizačnému, ekonomickému a účtovnému poradenstvu. Publikačnej činnosti v oblasti jednoduchého, podvojného a mzdového účtovníctva sa venuje od roku 2002.

Dátum publikácie: 14. 7. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Zamestnávateľ v internom predpise stanovil, že zamestnancom, ktorí požiadali o finančný príspevok na stravovanie, poskytne k 1. dňu obdobia, od ktorého sa bude poskytovať finančný príspevok, zálohu v sume 30 * 2,81 €, teda sumu 84,30 € (tzv. stála záloha na finančný príspevok na stravovanie), výplatný termín má 10. a záloha na finančný príspevok by mala pokryť toto obdobie. Ide o stálu zálohu, poskytnutú jednorazovo, ktorej výška sa meniť nebude a bude slúžiť na to, aby zamestnanec mal k dispozícii peniaze na stravovanie vopred...

Dátum publikácie: 5. 3. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Zamestnávateľ má uzatvorenú zmluvu s externých dodávateľom, ktorý do jeho jedálne prináša jedlo pre zamestnancov, ktorí si vyberú, že v daný deň chcú mať obed v jedálni (iba v čase obeda počas pracovných dní, má však zmenových zamestnancov), inak poskytuje stravné lístky. Má povinnosť už od 1. 3. 2021 dať zamestnancom na výber, či chcú stravné lístky alebo finančný príspevok, alebo môže aplikovať prechodné ustanovenie a táto povinnosť vznikne od 1. 1. 2022? Ak v súčasnosti poskytuje stravné lístky podľa počtu pracovných dní v mesiaci, takisto za čerpanú dovolenku, bude môcť takto poskytovať aj finančný príspevok, a bude daňovo uznateľný?

Dátum publikácie: 26. 2. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Začiatkom marca 2021 si budú môcť zamestnanci vybrať medzi stravnými lístkami a finančným príspevkom na stravovanie. Zamestnanci chcú zmeniť od 1. 3. 2021 spôsob stravovania, miesto stravných lístkov chcú vyplácať stravný príspevok. Chcú ho mať na výplatnom lístku spolu so mzdou. 1. Bude finančný príspevok oslobodený od dane? 2. Ako bude vyzerať účtovanie - vyplácanie stravného príspevku, pretože doteraz bola hodnota stravného lístku v hodnote 4,50 €. Zamestnávateľ prispieval sumou 2,80 €, zo sociálneho fondu 0,60 €, z odborov 0,10 € a zamestnanec si prispieval 1 €?

Dátum publikácie: 17. 3. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnávateľ navrhol zamestnankyni (ako benefit), že jej preplatí výdavky na športovú činnosť dieťaťa vo výške 55 %. Môže zamestnávateľ preplatiť tieto výdavky, ak zamestnankyňa ešte nepracuje vo firme 24 mesiacov? Dieťa zamestnankyne je registrovaný hráč v športovom klube. Zamestnankyňa zaplatila synovi 1 200 € v športovom klube, ale formou „Darovacej listiny". Je akceptovateľný aj takýto doklad?

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 26. 9. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2015

Firma chce zamestnať na základe „Dohody o zabezpečení povinnej prevádzkovej praxe pre žiaka„ študenta strednej školy. Túto dohodu má podpísanú so školou žiaka. Firma nie je zapojená do systému duálneho vzdelávania, nemá uzatvorenú učebnú zmluvu. Akou formou zabezpečiť odmeňovanie tohto žiaka? Má sa s ním uzatvoriť dohoda o brigádnickej práci študentov? Je možné uplatniť do výdavkov mzdové a odvodové náklady z takejto dohody? V prípade, že žiakovi firma poskytne stravovanie, je možné dať do daňových výdavkov aj tento náklad?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.