6 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 2. 10. 2018
Autor: Ing. Jarmila Szabová
Právny stav od: 1. 1. 2018

Platí Memorandum o úprave platových pomerov zamestnancov v štátnej službe a niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme aj od 1. 9. 2018?

Dátum publikácie: 9. 8. 2018
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Zamestnanec dostal od svojho zamestnávateľa finančný dar vo výške 200 €. Zamestnávateľ na potvrdení uviedol, že tento finančný dar podlieha dani z príjmov v zmysle § 5 zákona. Bude tento finančný dar zahrnutý medzi ostatné príjmy, ale bude oslobodený od dane, keďže jeho hodnota je nižšia ako 350 €?

Druhý zamestnanec dostal od Orange Slovensko, a. s. voucher k platobnej karte UniCredit v hodnote 429,50 €. Príjem z tejto výhry nad 350 € sa zahŕňa do ostatných príjmov podľa § 8?

Dátum publikácie: 9. 8. 2018
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 5. 2018
Právny stav do: 30. 6. 2019

Zamestnancom chce spoločnosť poskytovať stravu bezodplatne. Spoločnosť má priestory, kde si varí. Spoločnosť je mäsiarska firma, platiteľ DPH. Suroviny má k dispozícii a niečo si aj dokúpi. Môže jedlo poskytnúť zamestnancom zdarma alebo zamestnanci si musia zaplatiť aspoň časť? Ako je to s DPH? Ako postupovať pri účtovaní? 

Dátum publikácie: 26. 1. 2018
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 9. 2009

Ako zaúčtovať stravu zamestnancovi, ktorý sa stravuje formou "krabičiek", kde má celodennú stravu v hodnote cca 12 eur? Plus túto celodennú stravu má len 4 dni z 5, pretože v pondelok sa nestravuje vo firme. Chodí faktúra za dané obdobie.

Dátum publikácie: 15. 1. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Zamestnávateľ má zamestnancov, ktorí pracujú napr. 80 % svojho mesačného pracovného fondu v 1. alebo 2. kategórii, ale zvyšných 20 % svojho fondu pracujú v 3. kategórii (na pracoviskách, ktoré sú vyhlásené RÚVZ ako rizikové). To znamená, že má zamestnancov, ktorí "nepravidelne" vykonávajú práce ako „rizikári“. Takýchto pracovníkov však pracovná zdravotná služba kategorizuje stále ako "nerizikárov". Ako im v zmysle zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení má zamestnávateľ odvádzať príspevky? Má ich považovať na 100 % ako rizikárov (t. j. príspevok min. 2 % z príjmu) alebo im "prepočítavať" príjem za mesiac na príjem z nerizikovej časti (tam je dohodnutý paušálny príspevok zamestnávateľa na DDS) a zvyšok ich prepočítať ako (2 % z pomernej časti) pre rizikárov?

Dátum publikácie: 8. 8. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Akým spôsobom – podľa čoho – je možné poskytnúť študentom vysokej školy podnikové štipendium? Z akej skupiny nákladov sa bude hradiť poskytnuté štipendium?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.