8 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 7. 4. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Spoločnosť chce so študentom VŠ uzatvoriť dohodu o odbornej praxi študenta v rozsahu 80 hodín bezodplatne. Má nejaké povinnosti voči SP a ZP?

Dátum publikácie: 15. 1. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Firma má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania so strednou školou podľa § 8 zákona o odbornom vzdelávaní. So žiakom zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu. Má firma nárok na zníženie základu dane podľa § 17 ods. 37 zákona o dani z príjmov? ...

Dátum publikácie: 15. 12. 2019
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2018

Spoločnosť uzatvorila dňa 18. 6. 2019 zmluvu o duálnom vzdelávaní so SOŠ (odbor autoopravár mechanik, autoopravár - elektrikár). Zároveň je uzatvorená aj učebná zmluva medzi spoločnosťou a zákonnými zástupcami študenta (momentálne sa v spoločnosti takto vzdeláva 1 študent). Miestom praktického vyučovania je servisné stredisko spoločnosti v meste R. Podľa informácií vedúceho strediska žiak nastúpil na toto praktické vyučovanie v 9/2019, vykonáva však doteraz iba cvičnú prácu (nie produktívnu) pod dohľadom prideleného servisného technika. V zmluve je dohodnutá základná výška odmeny za produktívnu prácu a poskytnutie podnikového štipendia. 1. Ako je to s odmeňovaním, ak vykonáva momentálne iba cvičnú prácu?...

Dátum publikácie: 5. 3. 2018
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2015

V prípade, ak chce spoločnosť žiakom strednej odbornej školy poskytovať podnikové štipendium zahrnuté v zmluve o budúcej pracovnej zmluve a nie je v systéme tzv. „duálneho vzdelávania“, platia sa z tohto štipendia odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne?

Dátum publikácie: 20. 11. 2017
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Zamestnávateľ má so školou uzatvorenú zmluvu o zabezpečení praktického vyučovania, odbornej praxe. Je potrebné spísať so žiakmi dohodu? Platí sa z odmeny poistné?

Dátum publikácie: 26. 9. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 9. 2015

Firma chce zamestnať na základe „Dohody o zabezpečení povinnej prevádzkovej praxe pre žiaka„ študenta strednej školy. Túto dohodu má podpísanú so školou žiaka. Firma nie je zapojená do systému duálneho vzdelávania, nemá uzatvorenú učebnú zmluvu. Akou formou zabezpečiť odmeňovanie tohto žiaka? Má sa s ním uzatvoriť dohoda o brigádnickej práci študentov? Je možné uplatniť do výdavkov mzdové a odvodové náklady z takejto dohody? V prípade, že žiakovi firma poskytne stravovanie, je možné dať do daňových výdavkov aj tento náklad?

Dátum publikácie: 8. 8. 2017
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Akým spôsobom – podľa čoho – je možné poskytnúť študentom vysokej školy podnikové štipendium? Z akej skupiny nákladov sa bude hradiť poskytnuté štipendium?

Dátum publikácie: 19. 1. 2016
Autor: Mária Jančíková
Právny stav od: 1. 1. 2015

Hotel má uzatvorenú zmluvu so súkromnou hotelovou akadémiou ohľadom zabezpečenia odborného výcviku počas školského roka, ktorá bola uzatvorená v zmysle zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, vyhlášky č. 282/2009 Z. z. o stredných školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Je potrebné žiakov prihlásiť do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne, ktorí chodia podľa zoznamu na odborný výcvik na 3 týždne, majú približne 105 hodín odbornú prax? Motivačné štipendium sa žiakovi uhrádza z prostriedkov zamestnávateľa. Akou formou je potrebné žiakov evidovať a prihlásiť do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne? V mesiaci september žiakov prihlásila firma ako iný pracovný vzťah do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne.

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.